Arvutiteaduse instituut
  1. Kursused
  2. 2013/14 kevad
  3. Vaba kultuur Vikipeedia näitel (MTAT.03.284)
EN
Logi sisse

Vaba kultuur Vikipeedia näitel 2013/14 kevad

  • Pealeht
  • Loengud
  • Viited

Vaba kultuur Vikipeedia näitel (MTAT.03.284)

  • Maht: 3 EAP
  • Hindamisvorm: arvestus
  • Koht: Liivi 2, ruum 404
  • Kestus: 17. veebruar kuni 28. aprill
  • Õppejõud: Ivo Kruusamägi (ivo.kruusamagi at gmail dot com), Tiit Hennoste, Sulev Iva, Urmo Kübar, Herkko Labi, Henri Laupmaa, Arko Olesk, Vahur Puik, Märt Põder, Toomas Schvak, Karmen Turk, Anto Veldre ja Ivo Volt.

Eesmärgiks on tutvustada vaba kultuuri temaatikat ja ühisloomet ning õpetada Vikipeedia näitel mõistma veebikeskkondade toimimist ja nende suhteid ühiskonnaelu eri külgedega. Käsitletavad teemad on valitud selliselt, et võimaldada laiapõhjaline ülevaate valdkonnast, tuginedes valdkonna spetsialistide (nii praktikute kui ka teoreetikute) esitlustele. Kajastatamist leiavad näiteks autoriõigused, haridus, infoühiskond, kodanikuaktiivsus, meedia, vaba tarkvara ja ühisloome. Rõhku pööratakse teabe edastamise viisidele ja visuaalse kirjaoskuse arendamisele. Õppekava on paindlik ja aines hinnatakse kõrgelt aktiivset osalust.

Oodatud on nii reaal- kui ka humanitaarerialade tudengid. Erinevate valdkondade esindatus aitab arutelu mitmekesistada ja sellega ainet huvitavamaks muuta ning loob paremad eeldused valdkonnaüleste ideede tekitamiseks.

Nõutav on osavõtt vähemalt 75 % tundidest ning koduste tööde esitamine. Viimaste alla kuuluvad loengukokkuvõtted, analüüsivad kodutööd, ühisprojektid jm.

Õppeaine 2012/13 õppeaasta keskmine tagasiside hinne oli 4,83.

Miks valida antud õppeaine?

Kursuse läbinu 1) omab paremat arusaama, kuidas info veebis levib 2) õpib tundma entsüklopeedilise ja populaarteadusliku teksti eripärasid 3) parandab oma Vikipeedia kasutamise oskust 4) saab teada, mida kujutavad endast vabalitsentsid 5) omandab parema ülevaate kultuurivaldkonnast 6) saab teada, kuidas ühisloomelised keskkonnad toimivad 7) saab arutleda, kuhu meedia tulevikus liigub ning mida tähendab internet väikekeeltele 8) oskab käsitleda vikitarkvara 9) on kursis eriala spetsialistide arvamusega antud valdkonnast 10) teab, mis on refotograafia ja milliseid võimalusi pakuvad pildid info edastamiseks 11) kuuleb erinevatest ühisloomelistest keskkondadest ja projektidest Eestis ning maailmas 12) oskab rakendada Vikipeediat ja teisi sarnaseid keskkondi õppetöö teenistusse.

  • Arvutiteaduse instituut
  • Loodus- ja täppisteaduste valdkond
  • Tartu Ülikool
Tehniliste probleemide või küsimuste korral kirjuta:

Kursuse sisu ja korralduslike küsimustega pöörduge kursuse korraldajate poole.
Õppematerjalide varalised autoriõigused kuuluvad Tartu Ülikoolile. Õppematerjalide kasutamine on lubatud autoriõiguse seaduses ettenähtud teose vaba kasutamise eesmärkidel ja tingimustel. Õppematerjalide kasutamisel on kasutaja kohustatud viitama õppematerjalide autorile.
Õppematerjalide kasutamine muudel eesmärkidel on lubatud ainult Tartu Ülikooli eelneval kirjalikul nõusolekul.
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi kursuste läbiviimist toetavad järgmised programmid:
euroopa sotsiaalfondi logo