1. Ülesanded: käsurida, IDLE tekstiredaktor, muutujad
Toetavad teooriapeatükid:
Ülesanded
Ülesanne 1
Kirjuta programm, mis sind tervitab.
Ülesanne 2
Kas oskad Pythoni abil öelda tehte 3 + 8 / (4 - 2) * 4 vastuse?
- Tee seda nii IDLE abil kui eraldi programmifailis.
- Kuidas mõjutab sulgude kasutamine/kasutamata jätmine Pythoni tööd?
- Katseta erinevaid kombinatsioone paralleelselt ning lisa ka selgitavad tekstid, et väljund oleks arusaadav.
Ülesanne 3
Eelnevaid teadmisi kasutades kirjuta programm, mis väljastaks:
kill-koll kill-koll killadi-koll kill-koll kill-koll killadi-koll kill-koll kill-koll kill-koll kill-koll
Kas kasutasid muutujaid? Millistel juhtudel oleks muutujate kasutamine kindlasti otstarbekas?
Ülesanne 4
Koosta programm, mis väljastaks järgmised laulusõnad:
Rong see sõitis tsuhh tsuhh tsuhh, piilupart oli rongijuht. Rattad tegid rat tat taa, rat tat taa ja tat tat taa. Aga seal rongi peal, kas sa tead, kes olid seal?
Kuidas lahendasid ülesande? Kas seda saaks teha kuidagi paremini? Kui lihtne oleks sellest programmist teha uus, kui soovitakse hoopis järgmist laulu?
Rong see sõitis tuut tuut tuut, piilupart oli rongijuht. Rattad tegid kill koll koll, kill koll koll ja kill koll kill. Aga seal rongi peal, kas sa tead, kes olid seal?
Ülesanne 5
Ruudu sees asub ring. Ringi raadius on 3.
Leia ja väljasta ekraanile ruudu pindala, ruudu ümbermõõt, ringi pindala, ringi ümbermõõt.
Ülesanne 6
Koosta programm, mis arvutab välja Maa ümbermõõdu ekvaatori kohal 2-eurostes müntides ehk teisisõnu: kui palju 2-euroseid münte tuleb panna üksteise kõrvale, et rida ulatuks ümber Maa. Kasuta teadmist, et Maa raadius ekvaatori kohal on 6378 km.
Algandmed (Maa raadius, mündi läbimõõt jne) omista programmi alguses sisukate nimedega muutujatele. Kuna ümbermõõdu arvutamiseks tuleb kasutada PI-d (3,14...), siis võid selle (umbkaudse) väärtuse otse programmi kirjutada. Samas on ka teine võimalus: Pythonis on selleks eraldi käsk pi, kuid seda saab kasutada ainult siis, kui oled programmi kõige algusesse importinud abimooduli math, s. t. programmi algusesse pead kirjutama järgmise rea import math ja programmi sees kasutama PI väärtusena math.pi (moodulite kasutamisest tuleb täpsemalt juttu edaspidi).
Püüdke välja mõelda viise, kuidas juhuslikest vigadest valemis hoiduda (teisendamised, ümardamise täpsus jne). Võimalusel võrrelge tulemusi teistega. Kui on erinevusi, leidke ühiselt põhjused.
Kas programm on piisavalt hästi kirjutatud, et algandmete muutumise korral (näiteks juhul, kui on vaja arvutada Marsi ümbermõõtu 1-eurostes müntides) on parandusi selge ja lihtne teha?
Creative Commons litsentsiga Autorile viitamine + Mitteäriline eesmärk 3.0 Eesti (CC BY-NC 3.0 EE) - https://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/ee/