8. Ülesanded: moodulid
Teooriapeatükid:
Ülesanne 1
Koosta programm, mis valib juhuslike arvude hulgast 1-10 kaks arvu (täisnurkse kolmnurga kaatetid) ning arvutab nende põhjal välja kolmnurga hüpotenuusi.
Ülesanne 2
Loo programm, mis väljastab ekraanile, mitu sekundit on tänane päev juba kestnud.
Ülesanne 3
Alati võib uurida moodulite sisu abimaterjalidest või koodist, aga käsk dir(<mooduli_nimi>) annab ülevaate moodulis sisalduvatest funktsioonidest jm võimalustest, näiteks:
import math sisu = dir(math) print(sisu)
Leia mõnest moodulist mõned funktsioonid, mida me pole seni kasutanud, ning katseta neid programmis.
Ülesanne 4
Sarnaselt oma arvutis oleva tekstifaili avamisele võime avada ka veebis olevat faili. Veebiga suhtlemiseks impordime vastava mooduli:
import urllib.request
Moodulis on funktsioon "urlopen", mis sarnaneb faili avamisel kasutatava "open"-funktsiooniga:
fail = urllib.request.urlopen(<veebiaadress>)
Nagu tavafaili puhulgi, võime ka siin read-funktsiooni abil faili sisu muujale väärtuseks anda ja selle välja trükkida.
Proovi veebis olevaid tekstifaile programmiaknasse kirjutada. Veebilehekülgi näidatakse HTML-koodina, kuid veebist võime leida ka tavalisi tekstifaile või ASCII-graafikat (näiteks http://www.textfiles.com/art/). Kuna failide tekstikodeeringud on erinevad (reavahetuseks või erisümbolite tähistamiseks kasutatavad koodid on erinevad), on vaja vahel teksti ümber kodeerida, et väljund oleks korralik. Näiteks muutujas "tekst" olevat teksti saame teisendada teise kodeeringusse (praegu UTF8-sse) ja välja trükkida nii:
print(tekst.decode("UTF-8"))
Ülesanne 5
Loo fail "astendamine.py", mis sisaldab funktsioone ruut(arv), kuup(arv), astenda(arv, aste). Funktsioonid tagastavad vastavalt arvu ruudu, kuubi või arvu vastavas astmes. Faili "astendamine.py" hakkame nüüd kasutama moodulina.
Koosta lisaks programm "kalkulaator.py", mis küsib kasutajalt arvu, mida ta soovib tõsta ruutu, kuupi või mingisse teise astmesse ning väljastab vastavalt kasutaja soovile vastuse. Programm peaks oma töös kasutama faili "astendamine.py", selleks kirjuta programmi algusesse rida "import astendamine", niimoodi saab programm "kalkulaator.py" kasutada kõiki programmis "astendamine.py" olevaid funktsioone.
Creative Commons litsentsiga Autorile viitamine + Mitteäriline eesmärk 3.0 Eesti (CC BY-NC 3.0 EE) - https://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/ee/