II plokk - Operatsioonisüsteemid
Andmekaitse ja infoturbe leksikoni kohaselt on operatsioonisüsteem süsteemitarkvara komplekt, mille laadib alglaadur arvuti käivitamisel:
- põhiosa (tuum) jääb resideerima
- reguleerib programmide käitust
- vahendab suhtlust riistvaraga
- jaotab programmidele ressursse (protsessoriaega, põhimälu, välisseadmeid)
- haldab andmeid
- korraldab andmevahetust ja võrgusuhtlust
- rakendab mõningaid turvameetmeid
- liidestab kasutajaga
- väljastab teateid
- täidab muid juhtimisfunktsioone
- ta tüüp määrab nõuded muule tarkvarale ja andmetele
Windows 10
Kaitsemeetmete eduka rakendamise eelduseks on, et operatsioonisüsteemi ei ole eelnevalt õõnestatud. Pahavaraga nakatunud või tagauksi omav operatsioonisüsteem muudab kaitsetuks kõik selles käivitatavad rakendused ning andmed. Siiski on olukord paranenud programmide õiguste ning failisüsteemile ligipääsu piiramisega.
Operatsioonisüsteemi turvalisemaks konfigureerimine on tähtis samm digitaalse privaatsuse ning turvalisuse kaitsmiseks. Kuigi Windows 10 sisaldab palju uusi või täiendatud turbevahendeid, põhjustasid selle väljatuleku järgselt tulist arutelu hoopis vaikimisi valitud privaatsussätted.
Windows 10 kogub võrreldes varasemate versioonidega kasutajate kohta oluliselt rohkem andmeid ning saadab neid Microsoftile. Milliseid andmeid kogutakse sõltub tehtavatest valikutest, privaatsussätetest ning kasutatavatest funktsioonidest. Microsofti privaatsusavalduse kohaselt tuletatakse teavet interaktsioonide, kasutuse ja kogemuse põhjal firma toodetega ning kogutakse andmeid kolmandatelt osapooltelt. Kõige rohkem kogutakse andmeid Cortana (Windowsi integreeritud digitaalne assistent) kasutamisel, mis salvestab klahvivajutusi, otsinguid, oste, kuulatavat muusikat, kalendri andmeid ja palju muud. Firma sõnul tehakse seda eelkõige kasutuskogemuse personaliseerimiseks, kuid ekspertidel olid erinevad ning vastukäivad arvamused. Nimekiri telemeetria (kaugseire) kaudu saadetavatest andmetest avalikustati alles 2017. aasta aprillis, kakskümmend kuud pärast operatsioonisüsteemi müügiletulekut.
Siiski peetakse Windows 10-t jätkuvalt turvaliseks ja töökindlaks operatsioonisüsteemiks ning täiendava sätete muutmise ja süsteemi tugevdamisega saab selle privaatsussõbralikumaks muuta. Kriitika tõttu on Microsoft uuendustega privaatsussätted arusaadavamaks ning lihtsamini muudetavaks teinud.