2.6 ID-kaart
Eesti kodaniku isikutunnistuse ehk ID-kaardi omamine on kohustuslik igale Eestis elavale Eesti kodanikule alates 15. eluaastast.
Abikeskus - ID.ee - abikeskusest on leitavad juhendid enamlevinud probleemide lahendamiseks.
Turvaline kasutamine ja praktilised näpunäited - ID.ee:
- Ära anna oma ID-kaarti teiste isikute kätte. Seda on võimalik kuritarvitada, kuid vastutama pead siiski sina.
- Kui kaob ID-kaart või PIN-koodid on varastatud, teata sellest kohe telefoninumbril 1777. Võib kasutada ka numbrit (+ 372) 677 3377, näiteks välismaalt helistades või kohtadest, kus lühinumbritele helistamine on piiratud.
- ID-kaardi kadumise puhul pöördu isiklikult lähimasse Politsei- ja Piirivalveameti teenindusse dokumendi kehtetuks tunnistamiseks ning vajadusel uue dokumendi taotluse esitamiseks.
- Tea, et ID-kaardi abil antav digitaalallkiri on võrdne omakäelise allkirjaga ja sellega kaasneb vastutus.
- PIN2-kood on võrdne sinu omakäelise allkirjaga. Enne kui sisestad PIN2-koodi, veendu, et oled tutvunud dokumendiga, millele allkirja annad.
- Veebilehitsejad võivad puhverdada (ajutiselt salvestada) aktiivse ID-kaardi sessiooni käigus sisestatud PIN1 ehk isikutuvastamise koodi. Selle tulemusel võib õnnestuda erinevatesse e-teenustesse sisselogimine ilma PIN1-koodi korduvalt sisestamata. PIN1-koodi „puhverdamist“ saab vältida, kui järgida järgmist kolme põhimõtet:
- kui kasutasid ID-kaarti internetis mõnes e-teenuses, siis teenuse kasutamise lõppemisel vajuta kindlasti „Välju“, „Logi välja“ või „Sulge“ nupule;
- pärast ID-kaardi elektroonilise kasutamise lõppu võta ID-kaart alati kaardilugejast välja;
- sulge kindlasti kõik veebilehitseja (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Chrome, Safari) aknad kui eelnev on tehtud.
Nõrkused
Tartu ülikooli teadlased leidsid digiallkirjastamises nõrga koha - DELFI
04.11.2019
Kordamisküsimused
- Kas vananenud ID-tarkvara kasutamine on ohtlik? Miks?
- Mis vahe on PIN1 ja PIN2 koodil?
Ülesanded
Ülesanne 1 - failide krüpteerimine kindla adressaadi jaoks
ID-tarkvara allalaadimine ID.ee saidilt
DigiDoc4 võimaldab failide krüpteerimist nii, et need on avatavad ainult määratud adressaatide poolt. Selleks tuleb sisestada nende isikukood, asutus või registrikood. See on heaks lahenduseks juhul kui adressaadil on ID-tarkvara paigaldatud ja kasutusel, kuna ei nõua siis täiendavate programmide paigaldamist.
Saatke kaaslasega üksteisele e-postiga ainult adressaat poolt avatav krüpteeritud fail ning proovige neid dekrüpteerida. Katsetage failide, mis ei ole teile suunatud, dekrüpteerimist.
Ülesanne 2 - failide digitaalselt allkirjastamine
Internetis tähtsamate dokumentide või avalduste esitamisel võib tekkida vajadus tuvastada, et nende autor või saatja olete just teie. Teine vajadus võib olla tervikluse säilitamine - soov vältida, et teie poolt esitatud failidele või dokumentidele tehakse hiljem soovimatuid muudatusi. Kolmandana võib olla vajadus tõestada, et faile ei ole pärast teatud kuupäeva enam muudetud. Ka failide metaandmetes kuupäev ja kellaeg kirjas, kuid see on kergesti võltsitav.
ID-tarkvara pakub võimalust failide digiallkirjastamiseks.
Ülesanne 3 - Smart-ID
Smart-ID on nutikas viis isikutuvastuseks