1.6 Google ja alternatiivid
- Privaatsus ja tingimused - Google
- Privacy concerns regarding Google - Wikipedia
- List of mergers and acquisitions by Alphabet
Google'il on üks privaatsuseeskiri, mis katab kõiki pakutavaid teenuseid.
Umbes 95% Euroopa internetiotsingutest tehakse Google’i otsingumootorit kasutades. Lisaks kuulub Google’ile maailma populaarseim operatsioonisüsteem (Android), veebibrauser (Google Chrome), videojagamisplatvorm (YouTube), kaarditarkvara (Google Maps), e-posti teenus (Gmail) ning palju muid sadade miljonite kasutajatega teenuseid. Enamik lõppkasutajale suunatud teenustest on tasuta, kuid ometi oli Google’i emafirma Alphabet Inc.-i netokasum 2018. aastal üle 30 miljardi dollari. Firma käibest üle 85 protsendi moodustab nende interneti suurim reklaamivõrgustik Google Ads.
Google avastas juba firma algusfaasis, et nad võivad kasutajate kohta salvestada rohkem andmeid, kui teenuste (algselt otsingu) paremaks tegemiseks vaja läheb. Algselt andmeid lihtsalt salvestati, kuna nendega ei osatud midagi peale hakata. Mõne aja pärast mõisteti, et kogutud info põhjal saab suurepäraselt ennustada kes millisele reklaamile tõenäolisemalt vajutab. Nende soov käitumisandmeid koguda järjest tõusis, kuna see pakkus noorele internetifirmale head viisi raha teenimiseks. Seejuures on tegevust kasutajate eest võimalikult palju varjata püütud.
Gmail
Kolmandate osapoolte juurdepääs e-kirjadele
Sa ei pruugi olla ainuke, kes su Gmaili kirju loeb. Meilidest andmete kaevandamist alustati juba Gmaili turuletulekuga 2004. aastal. Kuigi Google ise lõpetas kirjade analüüsimise suunatud reklaamide kuvamiseks 2017. aasta suvel, on teistel firmadel neid jätkuvalt võimalik lugeda. Kuigi peamiselt uurivad e-kirju arvutid, saavad muutmata kujul kirju lugeda ka inimesed.
Otsing
Search engine privacy - Wikipedia
Ligikaudu 95% veebiotsingutest Euroopas tehakse Google'i otsingumootorit kasutades.
Alternatiivsed otsingumootorid
Filtrimull (filter bubble)
Filtrimull tähendab väidetavat intellektuaalset isolatsiooni, mille põhjustavad personaliseeritud otsingutulemused ja muu sisu. Need valitakse veebisaidi algoritmide poolt kasutajate asukoha ning ning eelneva linkide valimise jada poolest. Selle tulemusena eralduvad kasutajad informatsioonist, mis nende vaadetega ei nõustu ning eralduvad kultuurilistesse või ideoloogilistesse mullidesse. Järgnevad otsingumootorid ei võimalda kasutajate loomist ega salvesta muul viisil liigselt kasutajte informatsiooni. Seetõttu kuvatakse kõigile kasutajatele ühesuguseid tulemusi. Google ja teised tuntud otsingumootorid salvestavad teie tehtud päringud, lingid millel klikite ja muu info. Seda ka siis kui te pole kontosse sisse loginud või kasutate inkognito akent, kuna ajatemplitest ning brauseri poolt saadetavatest andmetest piisab kasutaja identifitseerimiseks. Lisaks näevad päringut ka tulemustel klikkides külastatud saidid.
DuckDuckGo
DuckDuckGo on 2008. aastal Ameerika Ühendriikides loodud otsingumootor, mis rõhub kasutajate privaatsuse kaitsmisele ning filtrimulli vältimisele kõigile samade otsingutulemuste näitamisega. DuckDuckGo otsingutulemused saadakse 400 erineva allika kombineerimisel, kuid mitte Google'ist.
Privaatsuspoliitika kohaselt ei salvesta nad informatsiooni kasutajate arvutite ning IP aadresside kohta. Lisaks pole vaikimisel kasutusel ühtegi küpsist ning neid kasutatakse ainult vajaduse korral seadete salvestamiseks. Tehtud päringud tulemuste parandamiseks salvestatakse, kuid kogu muu informatsioon on eemaldatud ning seetõttu pole need kindla kasutajaga seostatavad.
Alates 2015. aastast on DuckDuckGo vaikimisi otsingumootor Tor Browseris.
Startpage
Startpage loodi 1998. aastal New Yorkis nimega Ixquick, kuid osteti 2000. aastal Hollandi firma poolt. Algselt oli see metaotsingumootor ehk teiste otsingute tulemuste koondaja. Kasutajate andmete kustutamist ning privaatsusele keskendumist alustati 2006. aastal ning praegune Starpage'i nimeline otsingumootor loodi 2009. aastal. Selle privaatsuspoliitika on DuckDuckGo'le väga sarnane. Erinevus on otsingutulemustes - kui DuckDuckGo koostab tulemuste järjestuse ise, siis Startpage pakub anonüümselt Google'i tulemusi.
Kuna Google'il on miljardeid kasutajaid ja tohutult andmeid, peetakse nende tulemusi laialdaselt kõige paremateks. Startpage maksab Google'ile tulemuste kasutamise eest ning võimaldab kasutajatel teha päringuid anonüümselt. Startpage ise ei salvesta kasutajate tehtud päringuid ning kuigi Google võib seda teha, ei tea nad kes päringu tegi (ja milliseid linke külastati), kuna Startpage'i kaudu sooritatakse päevas miljoneid otsinguid.
Starpage oli Tor Browseri vaikimisi otsingumootor enne DuckDuckGo'd, kuid on valikuna jätkuvalt olemas ja paari klikiga kasutatav. Lisaks on see seal Google pidevate robotikontrollide tõttu oluliselt kiiremini ja lihtsamalt kasutatav.
2019. aasta oktoobris tekitas kasutajates pahameelt Startpage'i müümine reklaamifirmale. Algselt on firma on lubanud, et kasutajate privaatsust peetakse tähtsaks ka edaspidi ning tähtsamaid privaatsusalaseid otsuseid teeb jätkuvalt Startpage ise. Siiski tasub enne teenuse kasutama hakkamist viimaste muudatuste kohta otsida.
Ülesanded
1. ülesanne - ja
POST ja GET päringud
Veebis andmete edastamise aluseks on hüperteksti edastusprotokoll (HTTP). Veebisaitidele päringu tegemiseks on kaks peamist meetodit - POST ning GET.
GET päringu puhul saadetakse sisestatud sõne või väärtused osana veebiaadressist. Näiteks Google'ist sõna "infoturve" otsimiseks kasutatakse veebiaadressi https://www.google.com/search?q=infoturve
Täpsem info brauseri poolt tehtavatest päringutest on leitav F12 vajutamisel ja avanevas aknas network vahelehe valimisel (seejärel võib vajalik olla veebilehe uuesti laadimine). Ühe veebilehe laadimisel tehakse palju päringuid, kuid huvipakkuvaim on tavaliselt kõige suurem (size või transferred) HTML tüüp fail.
POST päringu puhul lisatakse väärtused HTTP päisesse. Näiteks Startpage'i otsingumootoriga vaikimisi aktiveeritud POST päringut kasutades on otsingutulemuste veebiaadress alati https://www.startpage.com/do/search
Piltide võrdlemisel on näha, et Startpage'i otsingu HTML faili nimi on "search", kuid Google'i faili nimes sisaldub ka palju muud infot.
Oluline erinevus kasutajate privaatsuse jaoks tekib tulemustena tagastatud veebisaite külastades. Brauser saadab iga veebilehe külastamisel sellele viitava allika, st teise veebilehe URL-aadressi. Kasutades GET päringut saab veebilehe omanik selle abil teada, mida te otsingukasti sisestasite.
Seetõttu kasutavad nii DuckDuckGo kui Startpage vaikimisi POST päringuid. Google'i otsingumootor seda aga ei tee.
DuckDuckGo
!Bang
DuckDuckGo pakub päringusse hüüumärgiga lühendi lisamisel otseteid enam kui kümne tuhande teise veebisaidi otsingutulemustele. Selle võib lisada tühiku(te)ga eraldatuna päringu algusesse, lõppu või isegi sõnade vahele. Näiteks:
!g | |
!õs | Eesti õigekeelsussõnaraamat |
!w | Wikipedia |
!yt | YouTube |
!gtet | Google Translate eesti keelde |
Ka brauserites on võimalik selliseid otseteid lisada, kuid ühekaupa veebisaitide lisamine on tülikas ja aeganõudev. Lühendid on enamasti lihtsasti tuletatavad ning kiirendavad DuckDuckGo aadressiriba otsingumootoriks valimisel veebi sirvimist.
Startpage
Anonymous View
The Anonymous View Proxy—technical details
Ainult privaatsetest otsingutulemustest ei piisa, kuna veebisaidi külastamisel näeb see ikkagi teie IP-aadressi ja informatsiooni seadme kohta. Startpage pakub võimalust privaatselt igat otsingutulemust avada ka selleks kohandamata brauseriga. Veebisait avatakse läbi Hollandis asuvate Startpage'i serverite veebiproksi (proxy) - aadressiribale jääb jätkuvalt startpage.com ning veebisait ei saa teada tegelikku külastajat ning interneti teenusepakkuja külastatud domeeni.
Tasuta veebiproksisid leidub internetis veel palju, kuid enne nende kasutamist tasuks nende taustaga tutvuda ning mõelda ärimudelile. Startpage kuvab (reklaamiblokeerijate mittekasutamisel) otsingutulemustes reklaame ja pakub tasulist e-posti teenust ning omab aastatepikkust head mainet.
2. ülesanne - ProtonMail
ProtonMail on populaarseim turvalise e-posti teenusepakkuja. See loodi 2014. aastal Euroopa Tuumauuringute Keskuse (CERN) teadlaste poolt Šveitsis. Kasutusel on automaatne otspunktkrüpteerimine ehk ka firmal endal puudub ligipääs teie krüpteerimata kujul kirjadele. Kirjavahetuse privaatseks jäämine eeldab siiski ka kontaktidelt taolise teenuse kasutamist.
ProtonMail on avatud lähtekoodiga ning omab lisaks veebipõhisele teenusele ka iOS'i ning Androidi rakendust.
Negatiivse asjaoluna lisatakse tasuta kasutajaga kirja alustamisel automaatselt selle lõppu "Sent with ProtonMail Secure Email". Seda on siiski väga kerge kustutada ja saatma seda ei pea.
Loo veebisaidile konto ning proovi kirjade saatmist. Tutvu konto sätetega. Milliseid erinevusi märkad enda peamise e-posti teenusega (eeldatavasti Gmail) võrreldes.
Võimaluse korral lae alla ka nutiseadme rakendus ning tutvu selle võimalustega.
Kasutajanimi ja parool tasub meelde jätta, sest hilisemas tunnis on vaja seda teise teenuse jaoks kasutada.
3. ülesanne - Minu tegevused (Google)
Suur osa Google'i poolt salvestatavast infost on leitav (ja kustutatav) lehelt Minu tegevused. Olenevalt privaatsusätetest võivad salvestatud olla paljud tegevused paremal mainitut toodetes. Täiendavalt on leitav ja/või kustutatav veel:
- Asukohaajalugu - privaatne kaart, mis hõlmab asukohti, kus olete seadmesse sisselogituna käinud.
- Seadme teave - teie seadmetes olevate kontaktide, kalendrite, rakenduste ja muude andmete koopiad.
- YouTube'i tagasiside „Pole huvitatud” - nimekiri soovituste hulgast eemaldatud videotest
- YouTube'i küsitluse vastused
- Kommentaarid YouTube'i videote juures
- Kommentaarid YouTube'i kogukonna postituste juures
- YouTube'i meeldimised ja mittemeeldimised
- YouTube'i ostutegevused
- Google'i sõnatreener
- Google'i reklaamide seaded
- Koha vastused
- Huvide ja märguannete tellimused - teemasid, mida jälgite, filme, mille olete märkinud meeldivaks või mittemeeldivaks, salvestatud sündmused ja tellitud märguanded Google'i otsingurakenduses
- Kõnede ja sõnumite teave
- Google Play kogu
- Newsi eelistused
- Minu tellimused
- Gboardi õpitud sõnad
- Google'i rakenduse podcastide tellimused
- Google'i küsitluse vastused
- Andmete arhiivi ajalugu
- Andmete allalaadimine jaotisest Minu tegevused
- Uurimiseks jagatud andmed
- Chrome'i ajalugu - rakendused, laiendused, seaded, automaatne täitmine, ajalugu, teemad, järjehoidjad, salvestatud paroolid, avatud vahelehed
- Toote hinna jälgimine
- Teenuse Google Shopping tellimuste tegevused
- Google'i assistendi rutiinid