Roboti ehitamine
Roboteid on väga erinevaid ning nende ehitamiseks võib kasutada nii oma loovust ja oskusi kui ka erinevaid juhendeid. Väga palju huvitavaid ideid robotite ehitamiseks võib leida internetist.
LEGO EV3 baasroboti ehitamiseks kasutatakse enamasti juhendit, mis on saadaval nii LEGO EV3 tarkvaras kui ka LEGO ametlikul kodulehel.
Järgnevalt mõned näited valmistatud robotitest ning ideedest, mida taoliste robotitega teha annab.
Komplektiga LEGO EV3 Education ehitatud robotid
Joonis 1. Kutsikas on programmeeritud käituma kaheksal erineval moel.
Joonis 2. Robotkätt saab liigutada juhtplokil olevate nuppude abil, liigutusi kontrollivad andurid.
Joonis 3. Music Box’i mootor pöörab valgusanduriga osa roboti telje ümber. Valgusandur tuvastab värvuse ja robot mängib kindlaksmäärataud heli. Pannes roboti ümber värvilisi klotse eri mustrites, saame luua lihtsaid meloodiaid.
Joonis 4. Sorteerimismasin eraldab värvilised klotsid nelja rühma. Klotsidega mahuti kallutab veidi ja libistadab ühe klotsi valgusanduri alla, mis määrab klotsi värvi. Robot annab märku, milline on tuvastatud värv ning liigutab klotsi vastavasse rühma. Töö lõpetatakse, kui kõik klotsid on sorteeritud.
Joonis 5. Tester kasutab klotside eraldamiseks valgusandurit, et neid õigesse konteinerisse suunata.
LEGO EV3 Education koos lisakomplektiga võimaldab ehitada veelgi huvitavamaid roboteid
Joonis 6. Znap on selline robot, mis sõidab ringi ja reageerib lähedalolevatele objektidele. Kui sa satud talle liiga lähedale, siis ta ähvardab sind ära süüa ning veelgi lähemale minnes üritab sind hammustada.
Joonis 7. Elevanti saab juhtida juhtplokil olevate nuppude abil, nt ülemisele nupule vajutades liigub elevant edasi, alumisele tagasi, keskmisele nupule vajutades teeb elevant häält.
Joonis 8. Trepist üles ronimiseks läheb robotil vaja erinevate andurite ja mootorite koostööd.
LEGO EV3 komplektiga ehitatud robotid
Joonis 9. See mängimishimuline robot püüab sinuga trikke teha, peites punase palli rattakummi sisse. Kes suudab punase palli leida esimesena?
Joonis 10. See kuue jalaga tegelane ei näe ainult välja nagu skorpion, vaid tegutseb ka nagu skorpion. Tema saba on valmis ründama, kui keegi talle ette jääb.
Nede robotite ehitamiseks kasutame komplekte LEGO EV3 ja LEGO EV3 Education
Joonis 11. Tuulik koosneb regulaatoriga alusest ja tornist, mille küljes on labadega rootor. Regualaatoriga saab muuta rootori pöörlemise kiirust ja suunda. Mudelit saab hõlpsasti laiendada, lisades uusi funktsioone.
Joonis 12. Sadamakraana mudel liigutab objekte vertikaalselt ja horisontaalselt. Konstruktsiooni võtmeelemendiks on pöördalus, mis võimaldab robotil pöörata ümber oma telje. Selleks, et mudel sarnaneks tõelise kraana veelgi rohkem, kasutab ta lasti tõstmiseks trossi ja konksu. Kraanat juhitakse infrapunapuldi või EV3 juhtpaneeliga.
Kasutatud materjalid
1. https://education.lego.com/en-us/support/mindstorms-ev3/building-instructions
2. https://www.lego.com/en-us/mindstorms/build-a-robot