LEGO WeDo 2.0 tutvustus
Õpivahendi eesmärk
Robootikakomplekt LEGO WeDo 2.0 on eelkõige mõeldud kasutamiseks põhikooli I kooliastmes. Komplekti abil saavad õpilased teha tutvust robootika valdkonnaga ning arendada matemaatilist mõtlemist, viia läbi loodusteaduslikke uurimistöid robootiliste mudelite abil. Iga õppeprojekti saab seostada ühe konkreetse õppevaldkonnaga või lõimida mitme erinevaga. Komplekti kasutamine toetab muuhulgas ka sotsiaalsete oskuste väljakujunemist: loovust, optimistlikku suhtumist, oskusi koostööks, suhtlemisoksust, teistega arvestamist jne. Kindlasti ei saa jätta mainimata programmeerimise kogemust.
Komplekti sisu
Õppevahend koosneb LEGO klotside karbist, mis sisaldab kahe õpilase ühisõppeks 280 osa, sh nutikeskus (aju), mootor, liikumisandur, kallutusandur ning hulganisti LEGO klotse. Lisaks on tasuta allalaaditav tarkvara, mis sisaldab muuhulgas ka tegevuspaketti (õpetaja tunnikavasid, ideed tegevusteks). Andureid ja nutikeskust on võimalik ka eraldi juurde osta. Õppetöö läbiviimiseks on vaja iga kahe õpilase kohta ühte LEGO WeDo 2.0 komplekti, soovitav on ka mõne lisakomplekti olemasolu.
Joonis 1. LEGO WeDo 2.0 komplekti osad
Lego WeDo 2.0 videotutvustus (J.Leoste)
Tegevuspakett
Tasuta tarkvara sisaldab mitmeid õpetajale ettevalmistatud tunnikavasid. Osad materjalidest on ideede tasandil, millele saab õpetaja/õpilane toetuda uute projektide väljamõtlemisel. LEGO veebilehel on saadaval ka 35 valmis tunnikava erinevatele kooliastmetele.
LEGO WeDo elektroonilised osad
1. Aju on elektrooniliste osade ja arvuti juhtmeta ühendaja, mis töötab patareidega (2 AA) või akuga ning kasutab arvutiga ühenduse loomiseks Bluetooth Low Energy tehnoloogiat. Ajul on LED valgusnupp, mis võimaldab näidata 9 erinevat värvi valgust ning millega saab alustatada ühenduse loomist arvutiga.
Joonis 2. WeDo 2.0 aju
2. Aku ei ole Lego We Do 2.0 põhikomplekti komponent. Laadimiseks kasutatakse spetsiaalset juhet (sobib ka LEGO EV3 aku laadimiseks). Akut tuleks hoida jahedas kohas ja soovitav on see alati enne kasutamist täis laadida, kindlasti juhul, kui akut pole pikka aega kasutatud. Laadimist vajaval akul põleb punane tuli, laetud akul roheline.
Joonis 3. WeDo 2.0 aku
3. Elektrimootoriga pannakse robot liikuma. Mootorit saab kahes suunas erineva võimsusega pöörlema panna, saab peatada ning määrata ka töötamise aega sekundites.
Joonis 4. WeDo 2.0 mootor
4. Kallutusandur. Kallutusandur eristab 6 erinevat kallutusasendit (paremale, vasakule, üles, alla, paigal ja raputamine). Anduriga suhtlemiseks tuleb programmis valida vastav plokk, pidades silmas, et plokil olev ikoon vastaks sellele kallutusasendile, mida soovite tuvastada.
Joonis 5. WeDo 2.0 kallutusandur
5. Liikumisandur tajub liikumist ja temaga saab tuvastada objekte kolmel erineval moel:
1) objekti, mis liigub lähemale,
2) objekti, mis liigub kaugemale,
3) objekti, mis muudab asendit.
Anduriga suhtlemisel tuleb jälgida, et liikumisanduri plokil olev ikoon vastaks sellele, millist liikumist on soov tuvastada.
Joonis 6. WeDo 2.0 liikumisandur
Õpetlikke nõuandeid võib leida lisaks Janika Leoste LEGO hariduslikke klotside tutvustusest. Attach:harivadklotsid.pdf
Kasutatud materjalid
1. Koolielu portaal. https://koolielu.ee/waramu/view/1-0c16f349-6358-4eb4-8b77-6638b6505633
2. LEGO® Education WeDo 2.0 Toolbox, Lego We Do programmi sees olev abimaterjal.
3. Robocamp'i veebileht. https://www.robocamp.eu/en/lego-education-wedo2-review/#LEGO_parts_-_general_information
4. Duvin, T. (2010). Robotid algõpetuses. Magistritöö, TÜ arvutiteaduse instituut.
5. Leoste, J. ProgeTiigri Kogumik. Harivadklotsid.pdf.
6. Leoste, J. Video materjalist "LEGO Education komplektid MoreToMath,
StoryStarter, WeDo, LearnToLearn, BuildToExpress, Simple&Powered Machines".