Materjalid koostas ja kursuse viib läbi
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi programmeerimise õpetamise töörühm
Kuvatõmmise tegemine ja salvestamine
Eesti keeles: kuvatõmmis, ekraanitõmmis, ekraanipilt
Inglise keeles: screenshot, print screen
Kuvatõmmise tegemine Windowsis
Windowsis on kuvatõmmise tegemise jaoks mitmeid variante. Üks variant on kasutada vahendit "Lõiketööriist" (ingl Snipping Tool), teiseks variandiks on kasutada programmi Paint ja kolmas variant võimaldab ühe klahvikombinatsiooniga nii ekraanitõmmise teha kui seda ka automaatselt salvestada.
I Windowsi lõiketööriista kasutamine kuvatõmmise tegemiseks
Esimene võimalus Windowsis ekraanitõmmise tegemiseks on kasutada lõikeriista, millega saate oma arvuti kuvast hõivata osa või kogu kuva, lisada märkusi ja lõike salvestada. Video Snipping Tooli kasutamisest (Windows 10): https://www.youtube.com/watch?v=ayi5-7QPNcA
1. Sisestage Windowsi otsingusse (leiate selle Windowsi menüüst) "Lõiketööriist" või "Lõikeriist" ning seejärel klikkide programmil. Ingliskeelse Windowsi puhul tuleb otsinguväljale sisestada Snipping Tool.
2. Vajutage nuppu Uus (ingl New) ja valige seejärel kuva ala, mille soovite hõivata. Lõige kopeeritakse automaatselt lõiketööriista aknasse.
3. Pärast lõike tegemist klõpsake nuppu Salvesta lõige (ingl Save).
4. Sisestage dialoogiaknas Salvesta nimega (ingl Save As) failinimi, asukoht ja failitüüp. Seejärel klõpsake nuppu Salvesta.
II Painti kasutamine ekraanitõmmise salvestamiseks
Esmalt avage aken, millest soovite ekraanipilti teha. Vajutage klahvikombinatsiooni Windowsi logoga klahv + PrtScn. Osadel arvutitel on selleks kombinatsiooniks fn + PrtScn. (PrtScn või prt sc nupp asub klaviatuuril üleval paremal nurgas). Niimoodi salvestatakse teie arvutiekraan kogu ulatuses. Kui aga soovite vaid konkreetset akent (nt Thonny programmi aken) salvestada, hoidke lisaks all ka Alt klahvi (Alt + + PrtScn) .
1. Otsige oma arvutist programm Paint. Avage see ning asetage pilt Paint’i, kasutades selleks klahvikombinatsiooni CTRL + V. Nüüd valige Paint’is Fail (ingl File) -> Salvesta nimega (ingl Save As). Formaadiks valige kas PNG või JPEG formaat.
2. Määrake failile nimi, salvestage see arvutis enda jaoks sobivasse kohta, kust Te selle hiljem kenasti üles leiate. Näiteks Töölauale (ingl Desktop).
III Ekraanitõmmise tegemine ning selle automaatselt salvestamine
Vajutage korraga alla klahvid Windowsi logo + prt sc. Suurel osal sülearvutitel on vaja lisaks alla vajutada ka fn klahv. Nüüd tehakse arvutiekraanist pilt ja see salvestatakse kausta Pildid/Kuvatõmmised (ingl Pictures/Screenshots). Sinna kausta salvestatake kõik sel moel tehtud ekraanitõmmised. Igale failile antakse automaatselt nimi, mis sisaldab kuvatõmmise numbrit, ning kõige värskem pilt on kõige suurema numbriga fail.
Kuvatõmmise tegemine Macis
1. Vajutage klahvikombinatsiooni: command + shift + 4.
2. Märkige ala, millest soovite pilti teha. Selleks vajutage hiirele ning lohistage kursorit. Hiire nuppu tuleb all hoida seni, kui olete saavutanud soovitud tulemuse.
3. Kui nüüd vabastate hiire nupu, siis kuulete helimärguannet. See on märk, et ekraanitõmmis on edukalt tehtud.
4. Oma ekraanitõmmise leiate Töölaualt (ingl Desktop). See salvestatakse automaatselt PNG-formaati. Nüüd saate selle pildi postitada vastavasse foorumisse.
Kuvatõmmise tegemine Linuxis
Kogu ekraanist pildi tegemiseks vajutage klahvi Print Screen või prt sc. Kui soovite konkreetsest aknast teha ekraanitõmmist, siis tehke see aken aktiivseks ning kasutage klahvikombinatsiooni Alt + Print Screen. Kui soovite aga ise valida sobiva ala, millest pilti tehakse, siis hoidke all Shift + Print Screen (mõningatel sülearvutitel on vaja lisaks all hoida klahvi fn). Tehtud ekraanitõmmised leiate enda kodukaustas olevast piltide kaustast.