Windowsi programmid Linuxis (2. praktikum)
<- eelmine peatükk
järgmine peatükk ->
Töölaua keskkonnad
Nagu kursuse alguses mainisime, kasutab Ubuntu vaikimisi töölaua keskkonnana (ingl. k desktop environment) GNOME'i. Kui Mac OS'i või Windows'i operatsioonisüsteemide puhul on töölaua välimus võrdlemisi kindlalt paigas, siis nüüdseks oled saanud kogemuse, et Linuxis on Sul vabad käed suures ulatuses oma töölaua välimust kujundada. Tegelikult oleme senini puhtalt muutnud oma GNOME'i välimust, nüüd aga paneme oma arvutile GNOME'i asemel mõne teise keskkonna.
Keskkonna MATE installeerimine
Allikas:https://www.noobslab.com/2016/02/latest-mate-1121-desktop-environment.html
Kirjuta käsureale järgnevad käsklused:
sudo apt update sudo apt upgrade sudo apt install ubuntu-mate-desktop
Ühel hetkel küsitakse sinult, kas soovid kasutada "lightdm'i" või "grm3'e". Need on vastavalt MATE ning GNOME keskkondade sisselogimisvaated. Vali "lightdm", et Sinu töölauakeskkond oleks täielikult ühtne.
Keskkonna i3 installeerimine
Allikas:https://www.reddit.com/r/unixporn/comments/b651w1/i3_ubuntu_colors/
Laeme kohe alla ka teise töölaua keskkonna:
sudo apt install i3
Kui installeerimine on lõppenud, tee arvutile taaskäivitus kirjutades käsureale käsklus reboot
. Kui arvuti on end uuesti üles laadinud, näed suure tõenäosusega juba teistsugust sisselogimise vaadet. Paroolikasti juures asub ümmargune nupp, millel klõpsates saad valida endale meelepärase töölauakeskkonna. Töölauavalikut saad muuta iga kord, kui arvutisse sisse logid. Vali menüüst MATE
ning logi oma parooliga sisse.
Sulle avanes GNOME'ist mitmeti erinev töölauakeskkond. Uuri selles natuke ringi ning vaata, kus mis asub.
Järgnevalt logi selle kasutajaga välja vajutades paremalt ülevalt hammasratast meenutava nupu peal ning seejärel valides Log out...
.
Nüüd vali töölauakeskkonnaks i3. Siin tuleb Sul esialgu valida paar seadet, soovitame super-key'ks valida Windows'i logoga nupu, mitte "alt" nuppu. Alguses võib must ekraan kiirelt ära ehmatada, aga tegu on väga levinud töölauavalikuga, sest pärast mõningat õppimist on töölaua kasutamine mugav ning kiire.
Proovime käske: Avab terminali
superkey + enter
Avab programmiotsingu (ava see ning trüki sisse firefox, noolte ning Enteri abil peaksid veebibrauseri lahti saama.
superkey + d
I3 keskkonna õppimine võtab kindlasti veidi aega, kuna tuleb teada mitmeid erinevaid kiirklahvikombinatsioone. Uuri ka ise internetist mõni uus klahvikombinatsioon ning katseta seda. Väljalogimiseks kasuta klahvikombinatisooni
superklahv + shift + e
Vali internetist veel üks töölaua keskkond, lae see alla ning proovi seda kasutada. Mõistlik on otsimisel kasutada märksõnu 'tutorial' või 'set up', tihti on artiklites olemas installimise juhendid.
Harjutused
Alljärgnevalt on Sul võimalik valida kahe harjutuse vahel ning sooritada harjutus, mis Sinule rohkem meeldib.
Harjutus 1 Windowsi programmid Linuxis
1. Uuri põhjalikult Wine'i, PlayOnLinuxi ja Lutrise kohta. Sirvi Internetis erinevaid foorumeid ja artikleid, uuri inimeste arvamusi, muresid ja rõõme.
2. Vormista eraldi dokument, kus selgitad iga alternatiivi kohta, mis on just selles head ja vead.
3. Kirjuta enda arvamus, mida Sina ise kasutaksid ning miks.
4.Tee endale selgeks, kuidas käib ühe mängu või mõne muu rakenduse installeerimisprotsess ning kirjuta, kuidas seda teha.
Pikkus: miinimum 0.5 A4
Harjutus 2 Linuxi töölaua keskkonnad
1. Vali välja kolm töölauakeskkonda. Sirvi Internetis erinevaid foorumeid ja artikleid, uuri inimeste arvamusi, muresid ja rõõme.
2. Vormista eraldi dokument, kus selgitad iga alternatiivi kohta, mis on just selles head ja vead. Keskendu nii välimusele, jõudlusele, kui ka sellele, kui väga kohaldatav just see töölaua keskkond on.
3. Kirjuta enda arvamus, mida Sina ise kasutaksid ning miks.
4.Tee endale selgeks, kuidas käib ühe installeerimisprotsess ning kirjuta, kuidas seda teha.
Pikkus miinimum 0.5 A4
Saada harjutus juhendajale e-mailile marten.tamm@gmail.com
<- eelmine peatükk
järgmine peatükk ->