Windowsi programmid Linuxis (1. praktikum)
<- eelmine peatükk järgmine peatükk ->
Selle tunni käigus on suur tõenäosus, et virtuaalmasin ei pruugi enam käivituda. Sellise olukorra vältimiseks, kus meil pole enam töötavat masinat, teeme praegusest masinast uue koopia.
Selleks, et kõige hullemat vältida teeme oma arvutist koopia. Juhul kui midagi läheb valesti saad Sa kasutusele võtta oma arvuti koopia.
Kui virtuaalmasin on sisse lülitatud, siis lülita see kindlasti välja.
Ava VirtualBox ning tee parema hiireklahviga klõps oma masina peal.
Vali “Clone…”
Vali Next
Kontrolli, et valitud oleks “Full clone” ning vali “Clone”
Oota, kuni koopia tegemine on lõpule viidud.
NB! Kui Sinu esialgne masin enam ei käivitu ning võtad kasutusele varukoopia, siis on soovituslik teha varukoopia põhjal uus koopia, et alati püsiks alles üks terve koopia.
Kui asendada oma praegune operatsioonisüsteem täielikult Linuxi süsteemiga, siis üheks keeruliseks aspektiks võib olla see, et kui on vaja kasutada mõningat programmi, mis töötas Windowsil, aga Linux seda ei toeta. Sama võib juhtuda ka ägedate mängudega, mis on meile armsaks saanud. Esialgu näeme, et paljud mängud on toetatud just Windowsi ja Mac OSi poolt, aga Linuxi nime ei leia me kuskilt.
Aga sellel peab ju mingisugune lahendus ikkagi olemas olema? Kas tõesti ei kasuta Linuxi kasutajad üldse rakendusi nagu näiteks Adobe Photoshop ja ei mängi erinevad vingeid arvutimänge?
Õnneks aga ei ole olukord üldse mitte nii lootusetu! Me ei ole esimesed, kes selliseid küsimusi küsivad ja selliste murekohtadega maadlevad. Suur kokkuhoidev Linuxi kogukond tunneb samasugust muret ning sellele on leitud mõned osalised lahendused.
Nüüd tutvume erinevate lahendustega, kuidas saab Windowsile ja Mac OSile mõeldud rakendusi käivitada hõlpsasti ka Linuxi süsteemil.
WINE
Nagu eelnevalt rääkisime, siis Wine’ga saame käivitada Windowsile mõeldud tarkvara Linuxi masina peal. Nagu varemgi tähele oleme pannud, siis Linuxi puhul on erinevatele nimetustele trikke sisse voolitud ning need mitmetähenduslikuks tehtud. Samamoodi ka Wine'i nime puhul.
Wine pikalt välja kirjutades tähendab, et Wine ei ole emulaator (Wine Is Not an Emulator) ehk Wine on sellele akronüümiks.
Tegelikult on Wine puhul tegemist justkui kihiga, mis ühildab Windowsi rakendused nii, et need jookseksid UNIXi operatsioonisüsteemi peaaegu veatult. Samal ajal kui virtuaalmasin või emulaator simuleerib Windowsisisest loogikat, siis Wine tõlgib Windowsi programmi loogika enda jaoks kohalikku UNIXi või POSIXi keelsesse loogikasse.
Ilma tehnilisi sõnu kasutamata, Wine tõlgib Windowsi programmikeele selliseks, et Linuxi süsteemid sellest aru saaksid.
Wine’i eelisteks on kiirus ja kasutajakogemus. Wine on kiire, kuna tegemist ei ole emulaatoriga ning programm jookseb otse süsteemis. Rakenduste käivitamiseks ei ole vaja avada Wine programmi, kuna rakendusted töötavad samamoodi nagu Windowsil. Otse töölaualt klkkides avaneb programm ning midagi muud ei ole vaja teha.
Wine installeerimine
Kõige kergem on installeerida Wine’i käsurealt, kasutades selleks järgnevat käsku sudo apt update
sudo apt install wine-stable
Kui aga on tegemist 64bitise Ubuntu versiooniga, siis tuleb käivitada ka käsk sudo dpkg --add-architecture i386
mis lisab 32-bitise arhitektuuri toe, et programmid jookseksid sujuvamalt.
Kui Sa ei tea, milline versioon Sul on, siis kirjuta terminaliaknasse käsk lscpu
Ning ülevalpool on rida Architecture.
Kui seal on x86, i686 või i386, siis on tegemist 32 bitise süsteemiga,
Kui aga x86_64, amd64 või x64, siis on Sinu süsteem 64bitine ning on vajalik ülevalpool
oleva käsu käivitamine.
Hetkel on juba suur hulk Windowsi rakendusi juba saadaval Linuxi operatsioonisüsteemi peal, mis jooksevad ilma vigadeta.
Saadaolevate rakenduste nimistu on nähtav siin
Hea uudis on see, et igapäevaselt tehakse palju tööd, et veelgi enam rakendusi oleksid Linuxile kättesaadavad.
Selle kõrval on aga paratamatu, et mõned programmid ei funksioneeri päris nii nagu meie tahaksime. Küll aga ei tohiks siin meelt norgu lasta, kuna Wine’i arendajad teevad palju tööd ka selle kallal, et vanemaid rakendusi järjest optimeerida ja vigu eemaldada.
Wine rakenduste andmebaasis on üle 25000 erineva rakenduse, millele on külge pandud tähis vastavalt sellele, kui hästi need jooksevad.
Tasub tähele panna, et tähised pannakse rakendustele külge kasutajate poolt. Seega võib tulla ette olukordi, kus küljes on kuldne tähis, aga programm käitub nagu pronks või vastupidi.
Plantium tase - need rakendused töötavad koos Winega veatult,
Gold tase - ilmneb mõningaseid vigu, aga väikse seadistusega on need kõrvaldatavad,
Silver tase - rakendused, millel on küljes mõned vead, tähistatakse silver tasemega,
Bronze tase - nendel programmidel on suuremaid vigu, mis häirivad kasutamist,
Garbage tase - nagu ka nimigi ütleb - peaaegu üldse ei tööta ja märgitakse prahiks
Enne rakenduste installeerimist tuleb meil konfigureerida Wine.
Windowsi rakendustel on vajalik, et oleks olemas C: ketas. Wine kasutab selle asemel virtuaalset C: ketast, mis hakkab asuma meie süsteemis. Seda virtuaalset ketast kutsutakse wineprefix’iks.
Esmalt tuleb meil luua wineprefix.
Selleks avame terminali ning kirjutame käsureale
winecfg
See käsk loob wineprefixi ja avab konfigureerimisakna Wine‘i jaoks. Võid seadeid muuta või jätta need praegu muutmata ning hiljem nendeni tagasi tulla.
Wine’i rakendusi saab alla laadida Wine kodulehelt
Vajutage vasakul menüüst Browse Apps
Kirjuta otsingusse rakenduse nimi, mida soovid alla laadida ning tõmba see alla.
Virtuaalse C: ketta saab leida asukohast
/home/.wine/drive-c
Vaata Wine'i andmebaasis ringi ning proovi alla laadida mõni rakendus, mida oled harjunud kasutama.
Kui kohe midagi sellist ei leia, siis proovi alla laadida Evernote märkmete tegemise rakendus Nagu me näeme, on Wine'i andmebaasis palju arvutimänge - Wine'i põhiliselt just arvutimängude installeerimiseks kasutataksegi.
Teadlikud Linuxi kasutajad ja mängurid räägivad, et Wine'ga tuleb palju rakendusi seadistada ning konfigureerida. Õnneks on meil Wine'i kõrval on ka teisi alternatiive, mis teevad meie elu veelgi lihtsamaks.
Lutris
Lutrise puhul on tegemist vabavaralise tasuta mängude haldamise programmiga Linuxi süsteemidele.
PlayOnLinux
PlayOnLinux on Wine'i graafiline kasutajaliides, kus on juures erinevaid lisasid, mis teevad rakenduste otsimise, installeerimise ja haldaimise palju mugavamaks.
Üleüldiselt täidavad Wine, Lutris ja PlayOnLinux sama otstarvet, aga kõik teevad seda omamoodi ning neil kõigil on omad head ja vead.