Sissejuhatus Linuxisse (2. praktikum)
<- eelmine peatükk
järgmine peatükk ->
Virtuaalmasin
Virtuaalmasinat võib vaadata kui eraldi arvutit, millel on olemas kõik arvutile omased komponendid (virtuaalselt loodud või füüsilised). Sellel kursusel oleme kasutamiseks välja valinud Virtualbox’i tarkvara, mis võimaldab käivitada mitu virtuaalmasinat korraga, olenemata virtuaalmasinate operatsioonisüsteemist. Ilmselt juba aimad, et meie virtuaalmasin hakkab kasutama operatsioonisüsteemina Linuxit.
Virtualbox’i allalaadimine:
1. Mine Virtualbox’i veebilehele.
2. Lae alla uusim Virtualbox tarkvara, mis on Sinu operatsioonisüsteemiga ühilduv. (Platform packages)
3. Lae alla uusim lisade pakett (Extensions Pack)
NÄIDE: kui sinu arvuti operatsioonisüsteem on Windows, siis peaksid alla laadima järgnevad paketid.
Ava allalaetud .exe fail ning läbi VirtualBoxi installimine.
Peale seda ava Extensions pack ning läbi installatsioon.
Peale installimist ava VirtualBox ning klõpsa nupul “New”.
Avanenud aknas loome uue virtuaalmasina.
Selleks:
1. Pane virtuaalmasina nimeks “Ubuntu”.
2. Vali masina tüübiks Linux.
3. Vali masina versiooniks Ubuntu (64-bit) ja vajuta nupul next.
NB! Kui VirtualBox ei lase valida 64-bitiseid masinaid, siis tuleb abi küsida õpetajalt või uurida internetist, mis võib Sinu arvuti puhul seda probleemi põhjustada
Eralda masinale 2GB mälu ( 2GB on 2048MB) ja vali next.
Loo masina jaoks uus virtuaalne kõvaketas (märgi valikust “Create a virtual hard disk now” ja vali Create.
Avanenud aknas jäta valituks VDI (VirtualBox Disk Image) ja vali next.
Vali Dynamically allocated ja vali next.
Eralda kõvakettale 20GB vaba mälu ning klõpsa nupul Create.
Nüüd on meil tehtud meie esimene virtuaalmasin. Tegelikult pole antud masin veel kuidagi seotud Ubuntuga. Oleme loonud virtuaalse masina, mis sarnaneb poest ostetud arvutile, milles pole ühtegi operatsioonisüsteemi sees. Arvuti käivitamisel ei juhtu tavakasutaja jaoks midagi mõistetavat, seega liigume edasi operatsioonisüsteemi installimise juurde.
Selleks ava Settings → Storage → lisa controller: IDE’le juurde uus CD/DVD seade.
Vajuta Empty valiku peal ning vali Attributes’i alt sinine ringike ja leia eelnevalt allalaetud Ubuntu iso fail.
Nüüd peaks olema meil midagi sellist:
Enne virtuaalmasina käivitamist seadistame veel VirtualBox’i nii, et meie süsteem jookseks sujuvamalt. Selleks mine seadetes Display -> Video Memory ja pane see 128MB peale ning lisa linnuke "Enable 3D Acceleration” kõrvale.
Vali veel General -> Advanced ning muuda Shared Clipboard ja Drag’n’Drop mõlemad Bidirectional. See seade võimaldab hiljem virtuaalse arvuti ning peremeesarvuti vahel kasutada kopeerimise ning hiirega lohistamise funktsionaalsusi.
Liigu nüüd System -> Processor ning vali 2 CPU
Salvesta muudatused vajutades nuppu “OK” ning käivita virtuaalmasin. Käivitamiseks tee topeltklõps loodud masinal või vajuta rohelisel noolel, mille all on tekst "Start".
Pärast pikka ootamist peaks ilmuma teatud tunnused selle kohta, et Ubuntu on sinu virtuaalmasinas käivitunud.
Ühel hetkel avaneb Sul võimalus Ubuntut kas proovida või paigaldada. Esmalt vali operatsioonisüsteemi keeleks kas eesti või inglise keel. Siin õpetustes installeerime me inglisekeelse süsteemi. Seejärel paigalda Ubuntu.
Klaviatuuripaigutus vali vastavalt enda harjumustele. Kui Sa ei ole kindel, mida valida, siis vali eesti keel. Hiljem saab seda valikut muuta.
Järgnevalt vali Normal installation ja kontrolli, et oleks linnuke kastis “Install third-party software for graphics and Wi-Fi hardware and additional media formats”.
Klikka edasi
Avanenud aknas saame ise seadistada, kus ja kuidas meie operatsioonisüsteemi ja meie isiklikke faile hoitakse.
Kogenenud kasutajad loovad selleks mõned uued partitsioonid. Maalähedaselt võime öelda, et partitsioon on jaotis kõvaketta peal.
Täpsemalt partitsioneerimise kohta saad lugeda siit.
Meie aga erinevaid partitsioone ei vaja, seega valime “Erase disk and install Ubuntu” ning vajutame “Install Now”. Valiku all kuvatava hoiatuse pärast hetkel muretsema ei pea - me installime operatsioonisüsteemi oma virtuaalmasinasse, seega tegelikult kustutatakse andmed 10GB suurusest kaustast, mille me virtuaalmasinat luues tegime. See kaust on hetkel tühi. Ubuntu installer ei tea, et tegelikult installime Ubuntut virtuaalmasinasse ning tema jaoks on see 10GB suurune kaust kogu kõvaketas.
Vali sobiv ajavöönd (soovitatavalt Tallinn), liigu edasi. Oma nimeks sisesta oma eesnimi. Automaatselt täidetakse ka järgmised kaks välja, kuid muuda välja "Your computer's name" sisu kujule "perenimi-VM". Seejärel vali mõistlikult tugev parool, mida sulle ka meelde jääks ning kontrolli, et parooli nõutaks igal sisselogimisel.
Seejärel läheb aega umbes 10 minutit ja siis kuvatakse ekraanile tekst sisuga, et Ubuntu on arvutisse edukalt paigaldatud.
Taaskäivita arvuti.
Logi oma kasutajaga sisse ning tee Sulle sobivad valikud avanenud akendes.
Kui Sinu masinal on internetiühendus olemas, siis pakutakse sulle hüpikaknas võimalust uuendada tarkvara. Loobu sellest võimalusest. Järgmises alapeatükis "Terminal" teeme need uuendused käsitsi iseseisvalt.
Enne kui installeerimisega lõpule jõuame, tuleb meil veel teha mõned uuendused. Pea vastu, enam ei ole lõpuni palju jäänud.
Terminal
Ava terminal (kiirklahvidega CTRL+ALT+T) ning trüki käsureale sudo apt update
Vajuta enterit, sisesta parool ning oota, kuni arvuti töö lõpetab.
Seejärel kirjuta uus käsklus: sudo apt upgrade
Nüüd küsib arvuti sinult ka täiendavat luba arvuti mäluruumi kasutamiseks, anna selleks luba kirjutades täht y ning vajutades
enterit.
Eelnev tegevus installis Ubuntus olemasolevate programmide kõige uuemad versioonid arvutisse. Need käsklused seletame veel täpsemalt lahti tulevastes praktikumides.
Guest Addons
VirtualBox’i Guest Additions lubab meil ekraani suurust muuta ning oma uut Ubuntu operatsioonisüsteemi mugavamalt kasutada.
Vali VirtualBoxi menüüst Devices -> Insert Guest Additions CD image…
Seejärel klikka töölaual VBox_GAs_6... ikoonil ning vajuta run.
Kui see on tehtud, siis vaata, kas saad Ubuntu VirtualBoxi akent suurendades ekraani suurust muuta.
Probleemide korral pöördu juhendaja poole või otsi abi Internetist.
Kuidas VirtualBoxi sulgeda?
Kui hakkad VirtualBoxi akent sulguma, siis tuleb sulle ette mitu valikut. Mis need valikud teevad ning mida oleks mõistlik valida?
Save the machine state - Selle valikuga salvestab VirtualBox virtuaalmasina oleku täielikult ning salvestab selle ajutiselt kõvakettale. Kui Sa virtuaalmasina uuesti käivitad, siis on kõik programmid samamoodi avatud nagu enne ja süsteem jätkab oma tööga.
Send the shutdown signal - See valik saadab virtuaalmasinale signaali, et see sulgeda. Virtuaalmasin käitub samamoodi nagu vajutaks Sa oma arvutil sulgemise nuppu.
Power off the machine - Selle valiku valimisel lõpetab töö VM VirtualBox ja ka virtuaalmasin. Ehk süsteem suletakse ning olekut ei salvestata. Seda valikut ei tohiks üldjuhul harrastada, kuna see võrdub samaga, kui Sa oma arvuti kohe vooluvõrgust välja tõmbaksid. Küll aga tuleb see valik kasuks, kui virtuaalmasin peaks mingis olukorras hanguma.
Tunni lõpus on soovituslik arvuti sulgeda kasutades selleks "power off" nuppu Ubuntus. Selleks vali üleval paremal nurgas olev väike allapoole suunatud nool ning klõpsa on/off ikoonil. Vali vastavalt vajadusele kas arvuti taaskäivitamine või väljalülitamine.
Küsi kindlasti õpetajalt soovitusi arvuti väljalülitamise kohta. Kursuse loomisel on arvestatud üheksakümne minutiliste tundidega. Kui mõne teema läbimine jääb tunni lõpu tõttu pooleli ning arvutis töötavad mitmed olulised programmid, mida läheb järgmisel korral vaja, siis on soovitatav sulgeda masin kasutades VirtualBoxi valikut "Save the machine state". Ülejäänud juhtudel tuleks arvuti välja lülitada kasutades Ubuntu enda "Shut down" nuppu.
Linuxi distributsioon Ubuntu
Nagu sissejuhatuses räägiti, siis on olemas mitmeid erinevaid Linuxi distributsioone, igaüks neist enda omapäradega ning eesmärkidega. Meie kursusel kasutame Linuxi distributsiooni Ubuntu, mis on üks üldlevinumaid ning kasutajasõbralikumaid distributsioone.
Ilmselt märkasid, et peale allalaadimise alustamist pakuti leheküljel võimalust toetada Ubuntu arendustiimi, et nad saaksid Ubuntut igapäevaselt edasi arendada. Microsoft Windows või Mac OS on tasulised, aga Linuxi distributsioonid on valdavalt kättesaadavad tasuta. Sellegipoolest küsitakse aga toetusi, et paremini hakkama saada.
Terve kursuse vältel tuleb kindlasti ette olukordi, kus vajad abi ning kus millestki aru saamine tundub võimatu. See on täiesti normaalne, kuna tegemist on õppimise juurde käiva tavalise osaga. Siin soovitame me probleemiga tegeleda alguses ise, küsides abi Google’i otsingumootorist või leida abi AskUbuntu lehelt. Ise otsides ning avastades õpid juurde palju rohkem enamatki kui ainult see, millele algselt lahendust otsisid. Kui aga mure tundub ületamatu või soovid lisa selgitusi, küsi abi õpetajalt või juhendajalt, kes kursust Sinule tutvustas.
AskUbuntu on spetsiaalselt Ubuntu distributsioonile mõeldud kogukond, kus saab küsida abi, leida mõttekaaslaseid või lihtsalt mõnusalt aega veeta, tutvudes Ubuntuga ja Linuxiga lähemalt. On tõenäoline, et Sinu probleem on ka kellelgi teisel juba ette tulnud ning natukene Internetis surfates on võimalik leida lahendusi pea igale probleemile. Kui aga lahendust foorumitest ei leia, siis saad ise uut teemat alustada ning võid olla kindel, et Sulle vastatakse.
Samamoodi on Google’i või mõne muu otsingumootoriga leitavad vastused paljudele probleemidele.
Ühesõnaga, ära karda kasutada Interneti abi, et teemadest paremat pilti ette saada.
Sellega on Ubuntu distibutsioon meie süsteemi installeeritud ning saame minna edasi Ubuntu õppimise juurde!