4. Õppevideod
Õppevideod ja nende liigitus
Slaidiesitluse leiab siit: Loengu slaidid
Iseseisev töö: Ekraanivideo koostamine (Tähtaeg: 16.03.2018)
Selle tunni töö on koostada informaatika digiõpikusse õppevideoid.
- Vali endale video teema: https://docs.google.com/document/d/1ZbzvLsC8SJ2aQ7JV-qFeTa6falT9LbDaZUQfLzyQ7a0/edit?usp=sharing
- Enne filmimist mängi video tegevus läbi ja kirjuta üles tekst, mida video ajal räägid. Sellest tekstist saavad hiljem videole subtiitrid.
- Filmi video (video pikkuseks kuni 2-5 minutit).
- Monteeri vajadusel videot ning lae Youtube'i keskkonda. Lisaks tuleks saata video mp4 formaadis ning stsenaariumi fail aadressile tauno.palts@ut.ee .
- Vistuta video ka enda arengumappi koos kommentaaridega: mis video tegemisel meeldis/õnnestus ning millised probleemid tekkisid, mida saaks järgmine kord vältida. Lisada ka soovitused nende probleemide vältimiseks.
Video tehnilised nõuded:
- Pikkus: 2-5 minutit;
- Kvaliteet: võiks olla vähemalt 720p HD (1280×720).
- Heli: taustamuusikat pole vaja või rahulik legaalne muusika (http://search.creativecommons.org/). Video peaks olema enda häälega.
- Subtiitrid: Lisada videole eestikeelsed subtiitrid. Võib lisada ka lühikeste sisu selgitavate kommentaaridena.
- Pealkiri: video pealkiri peaks sisaldama teemat, mille kohta juhend on koostatud.
- Ülesalaadimine: video peab olema üleslaaditud keskkonda Youtube ning saadetud mp4-formaadis koos subtiitritekstiga juhendajale (tauno.palts@ut.ee).
Programmid ekraanivideo tegemiseks
Selleks tuleks kasutada mõnda ekraanivideo salvestamise programmi, mille peaksite sobiva enda jaoks ise leidma. Näiteks võimalused on:
- Camtasia 8 (https://camtasia-studio.en.uptodown.com/windows/download/47692) - kaks ühes, nii ekraanil toimuva salvestamine kui ka hilisem videotöötlus. Kvaliteetne ja 30 päevase prooviversiooniga. NB! Uuemate versioonide puhul (alates versioon 9) on ka prooviversioonil video all nurgas suur Camtasia logo.
- Camstudio (http://camstudio.org/) - hea vabavaraline ekraanivideo tegemise tarkvara. Kahjuks esineb ka tõrkeid. Kasutusõpetus on olemas siin: https://www.youtube.com/watch?v=TvJdsNB4k_k. Video monteerimistarkvara ei kaasne.
- Hypercam (http://www.hyperionics.com/) - hästi töötav ekraanivideo tegemise tarkvara. Küll aga nõuab natuke seadistamist. Videomonteerimistarkvara ei kaasne.
- VLC Player (https://www.videolan.org/vlc/index.et.html) - jah, ka sellega on võimalik ekraanivideot teha. Seadistamine nõuab natukene vaeva, aga guugeldades leiab sellele lahenduse. Puuduseks on ka see, et videomonteerimistarkvara sellega ei kaasne.
- Screen-o-matic (http://www.screencast-o-matic.com/) - hästi töötav ekraanivideo tegemise võimalus, kuid tasuta versioon jätab alla nurka ka vastava templi.
Kui leiad ise mõne huvitava ekraanivideo tegemise programmi, siis anna sellest teada arengumapis!
Puudujatöö
- Vaata üle slaididelt õppevideote liigitus. Kirjuta iga õppevideo juurde, millist tüüpi õppevideoid oled neist kohanud ja lisa juurde video link. Kui ei ole mõnda tüüpi varem kohanud, siis leia vastava tüübi kohta näide.
- Võrdle õppevideot digiõpiku tekstiga. Kirjuta välja vähemalt 4 sarnasust, 4 õppevideo eelist digiõpiku teksti ees ja 4 digiõpiku teksti eelist õppevideo ees.
Puudujatöö saata aadressile tauno.palts@ut.ee