Kursuse Programmeerimine üldinfo
Eesmärk
Kursuse eesmärgiks on anda alusteadmised programmeerimise põhikonstruktsioonidest ning esmased oskused algoritmide ja programmide koostamiseks.
Toimumisaeg ja -koht
Kursus toimub ümberpööratud klassiruumi vormis, kus enne iga praktikumi tuleb õppematerjalist läbi lugeda vastav teema, lahendada koduülesanded ning esitada lahendused. Praktikumis vaadatakse peamised asjad üle ning lahendatakse lisaks praktikumiülesandeid.
- Praktikumid: neljapäeviti 10:15, 12:15 ja 16:15
- Konsultatsioon: kolmapäeviti kell 18:15 Deltas
- Aine pealeht Moodle'is: https://moodle.ut.ee/course/view.php?id=500
- Thonny: https://thonny.org/
Õpiväljundid
Kursuse läbinud üliõpilane
- tunneb ja oskab kasutada põhilisi programmeerimiskonstruktsioone: muutuja, avaldis, omistuslause, tingimuslause, tsükkel, alamprogramm, rekursioon, andmevahetus kasutaja ja failidega, isendite loomine ja kasutamine.
- tunneb põhilisi andmetüüpe ja -struktuure (täis- ja ujukomarvud, tõeväärtused, sõned, järjendid jne) ning oskab kasutada vastavaid standardoperatsioone;
- oskab analüüsida ja üksikasjalikult selgitada programmi töö käiku ning programmi muuta, täiendada ja edasi arendada;
- oskab luua lihtsamale ülesandele vastava algoritmi, koostada ja korrektselt vormistada lahendusprogrammi ning seda siluda ja testida;
- oskab realiseerida programmeerimisalaseid projekte rühmakaaslastega koostöös.
Sisu lühikirjeldus
Programmi ja algoritmi mõiste. Algoritmi esitusviisid, plokkskeemid. Hargnev algoritm. Tsükkel. Alamalgoritm. Tekstina püstitatud ülesande algoritmi koostamine. Tüübid. Programmi struktuur. Nimed. Muutujad. Tehted. Avaldised. Teksti väljastamine. Loogilised avaldised, võrdlemised. Funktsioonid, kirjeldamine, väärtuse tagastamine, rakendamine. Tingimusdirektiiv. Tsüklidirektiiv. Üld-, eelkontrolliga ja järelkontrolliga tsüklid. Järjendid. Järjendi läbivaatamine. Järjendit tagastavad meetodid. Kahekordne tsükkel. Sõnetöötlus. Sõnastikud. Ennikud. Hulgad. Programmi sisend ja väljund. Andmevahetus failidega. Rekursioon. Objektorienteeritud programmeerimine.
Kontakt
- Vastutav õppejõud: Tauno Palts (tauno.palts@ut.ee)