Linuxi töölaud (2. praktikum)
<- eelmine peatükk järgmine peatükk ->
Ubuntu Tweak tool
Nüüd oleme pikalt rääkinud, mida kõike GNOME’is kujundada on võimalik. Küll aga polnud see nimekiri täielik - loodetavasti leiad kursuse jooksul ka ise lisaks aega, et natuke uurida, mida veel teha annaks.
Selles praktikumis hakkame oma töölauda oma soovide kohaselt ümber sättima. Selleks aga tuleb arvutist üles leida programm “Ubuntu Software” (Dash’i kasutamine tuleb kindlasti kasuks).
Kui oled avanud eelmainitud programmi, siis tuleks näiteks otsingu abil üles leida programm nimega “GNOME tweaks”. Programmide otsingu nupp (luup) asub üleval paremal riba peal, kuid ära vaevu sellel klõpsama - nii nagu erinevates veebibrauserites, Microsoft Wordis ja paljudes teistes programmides, avaneb ka siin leheküljelt informatsiooniotsimise riba kasutades klahvikombinatsiooni CTRL + f.
Kirjuta otsingusse GNOME tweaks ning installi soovitud rakendus arvutisse. NB! Ubuntu Software programmiga teeme rohkem tutvust kursuse jooksul veelgi ning praegu pole meil peale installimist seda programmi rohkem vaja. Seega on soovitatav programm sulgeda, kuna iga programm arvutis võtab mälu ning kui tahame kogeda head kasutajakogemust meie arvuti töötamise kiiruse mõistes, siis peame ka ise targad kasutajad olema ja arvutit võimalikult vähe koormama.
GNOME tweaks programmi installimine
Olles enda arvutisse installinud GNOME tweaks programmi, on aeg seda uurima asuda. Leia ja käivita programm Tweaks. Programmi tööpõhimõte on lihtne - vali erinevaid seadeid ning muuda neid vastavalt enda soovidele. Vasakul on riba, kus on seaded jagatud kategooriatesse. Et meie kursus ei oleks üksluine ja igav, alustame kategooriate läbivaatamist seekord alt üles.
NB! Osadest seadetest hüppame üle, kuna need on iseenesest mõistetavad või väga kasutajaspetsiifilised.
Workspaces
Esmalt väike selgitus - töölauad (ingl.k. workspaces) on vaated, mida kasutajale kuvatakse arvuti mugavamaks kasutamiseks. Iga kord arvutit kasutades töötame me töölaual. Töölauaga on seotud avatud programmid. Kõigis peamistes operatsioonisüsteemides on olemas võimalus mitme töölaua avamiseks. See võimaldab käimasolevaid programme pilgu alt eemale tõsta ning keskenduda millelegi muule.
Oletame näiteks, et Sa teed slaidiesitlust geograafi tunni jaoks ning sul on lahti 13 veebilehitseja vaheakent, slaidide loomiseks soovitud programm ning tekstikirjutamisprogramm endale kommentaaride / lisainformatsiooni hoidmiseks. Samuti mängib sul ka Spotifyst muusika. Nüüd aga meenub, et lubasid õhtuks endale ja sõpradele kinopiletid ära osta ning klassireisi parimad pildid ühte kausta panna ja kuhugi pilve üles laadida teistele vaatamiseks. Kuna Sul on juba palju programme lahti, siis läheb nende vahel navigeerimine tüütuks ja segaseks - seega asud töötama teises töölauas, kus pole hetkel avatud ühtegi programmi.
Vajutades Superkey klahvi ning liikudes hiirega paremasse äärde tekibki sul võimalus teine töölaud avada. Töölaudade vahel saab liikuda kasutades kombinatsiooni CTRL + alt + nool üles (alla).
Programmi Tweaks seadetest saame muuta vastavalt enda soovidele Workspace’ide loomist ning kuvamist. Näiteks saame määrata kindla arvu töölaudu või lasta arvutil tekitada alati üks tühi varutöölaud, ühtlasi saame valida mitme ekraani kasutamise puhul valiku, kus töölaudade vahetus mõjutab ainult ühte ekraani, see lubab tegutseda kahel töölaual samaaegselt erinevate ekraanide abil.
Windows
Järgmises valikukategoorias saame sättida programmide avamisel meile kuvatavate programmiakende toimimist. Näiteks käivitades Spotify programmi avatakse meile aken, kus saame erinevaid klõpse tehes panna arvuti head ja ka halba muusikat mängima. Uuri siinolevaid seadeid ning sätesta arvuti oma hea järgi. Ava ka paar erinevat programmi ning vaata, kuidas sinu valikud toimivad.
Startup Applications
Siit saame valida, millised programmid käivitatakse automaatselt arvuti sisselülitamisel. Näiteks võid lasta arvutil käivitada kohe oma lemmikveebibrauseri. Kui Sinu veebibrauseri avaleht on ka muudetud mõneks sinu enimkasutavaks leheküljeks, siis võid sellega säästa kokku kaks hiireklikki. Muidugi võib käivitatavaid programme olla rohkem kui üks, kuid pole mõtet käivitada programme, mida sa üldiselt ei kasuta.
Top Bar
Gnome'is on olulisel kohal ülemine riba, kus on kuvatud kell ja palju muud informatsiooni.
Keyboard & Mouse
Siinsed seaded erinevad suuresti olenevalt, kas kasutad lauaarvutit või sülearvutit.
Fonts
Selle valiku all saab kohandada süsteemi tekstivormingut. Igal kasutajal võib olla oma eelistatud tekstisuurus ning font mugavamaks lugemiseks ning selle muutmine on järjekordne väike tore lisafunktsionaalsus, mida Ubuntu pakub.
Extensions
Esialgu pole antud aknas eriti palju valikuid. Selleks, et siia seadeid juurde saada sisesta allolev käsklus terminaliaknas. Terminaliakna leiad vajutades superkey’d ning seejärel kirjutades otsingusse “terminal” (otseteena saab terminali avada klahvikombinatsiooniga CTRL + alt + T).
sudo apt install gnome-shell-extensions
Sinult küsitakse ka parooli ning luba arvuti ruumi kasutada allalaetud failide jaoks (trüki täht ‘y’ ja vajuta enterit). Tee arvutile restart, et uued allalaetud seaded ilmuks, seejärel ava taaskord Tweaks ning vaata Extensionsite alla.
Siin nähtaval olevad esialgsed seaded võivad küll esialgu tunduda natuke kasutud või hoopiski mõistmatud, kuid nii uskumatu kui see ei tundu, siis kohe hakkame me siia endale seadeid juurde laadima. Esmalt aga teeme ühe muudatuse, mille eesmärki mõistate hiljem. Tee valikul “User themes” klõps, et seade oleks kindlasti SISSE LÜLITATUD.
Edasi aga asume vaatama lisasid, mida on meil võimalik internetist alla tõmmata. Nimelt hakkame nüüd internetist alla laadima väikeseid lisasid oma GNOME’ile. Gnome Shell Extensions on väiksed lisad, mis täidavad mingit kindlat eesmärki, näiteks kuvavad ilmateadet ülemisel ribal, jälgivad internetikiirust või muud sellist.
Nende lisade installimiseks tuleb aga esialgu käsurealt sisestada järgnev käsklus:
sudo apt install chrome-gnome-shell
See käsklus laadib arvutisse vajaliku tarkvara, et veebist laiendeid arvutisse tõmmata. Kui see on tehtud, ava endale Firefox ning kirjuta otsingumootorisse “Gnome Shell integration Firefox”. Esimene tulemus peaks olema variant eelnimetatud veebibrauseri laiendi paigaldamiseks. Antud laiend on samuti vajalik arvutisse Gnome Extensionsite allalaadimiseks.
Kui jõudsid leheküljele, millel näed sarnast vaadet, siis vajuta nupul "+ Add to Firefox".
Kui järgnevad sammud on tehtud, siis ava lehekülg https://extensions.gnome.org/ ning vaata, et antud lehekülg ei kuvaks sulle ühtegi veateadet. Kui siiski mõni teade ilmub, siis uuri, mis sulle öeldakse ning mis on võimalikud lahendused. Ära mine enne edasi, kui lehekülje taaslaadimisel pole kõik teated kadunud.
Oled jõudnud leheküljele, kust saad hakata endale meeldivaid lisasid alla laadima.
Endale meelepäraste lisade leidmiseks on kolm varianti:
1. Käia lihtsalt leht-lehe haaval loetelud läbi ning vaadata, mida pakutakse.
2. Kui sul on juba idee, millega seonduvat lisaseadet sa sooviksid, siis on mõistlik kasutada otsingut.
3. Kolmas valik on sukelduda taaskord internetiavarustesse ning uurida kümneid erinevaid artikleid, kus tutvustatakse autori arvates kõige paremaid lisasid.
Antud lehekülge kasutades saab tegelikult ka sinu arvutis olevaid lisandeid sisse ja välja lülitada. Mingi kindla lisandi installimiseks tulebki see leheküljel avada ning seejärel sisse lülitada. Kui leitakse, et antud lisandit sinu arvutis veel pole, siis küsitakse sinult luba selle alla laadimiseks. Seejärel saad samalt leheküljelt või Tweaks Extension seadete abil antud lisasid igal ajal sisse-välja lülitada.
Loetelu mõnest kasulikust lisast:
- Time++ abil saab lisaks taimerile, stopperile ja äratuskellale kasutada ka pomodoro taimerit. Pomodoro on ülilevinud õppemeetod, mille eesmärk on täpselt 25 minutit keskenduda täielikult õppimisele ning seejärel teha viieminutiline vahepaus.
- Todo list on lihtne lisand enda kohustuste järgimiseks. Võlu peitub lihtsuses.
- Screenshot Tool lubab eriti mugavalt ning kiirelt ekraanitõmmiste tegemist. Lisandi seadeid vaadates on võimalik leida ka klaviatuuri otseteed ekraanitõmmise tegemiseks ning mõistlik on seadistada programm nii, et ekraanitõmmise tegemise järel oleks võimalik kohe pilti kleepida soovitud kohta.
- Random Wallpaper on argielu rikastav lisa, mis vahetab ise sinu arvuti taustapilti. Võimalik on pildi vahetamiseks teha üks klõps ning internetist tõmmatakse alla uus pilt või saad sättida arvuti iga teatud aja tagant automaatselt taustapilti vahetama.
- OpenWeather kuvab kellaaja kõrvale soovitud koha ilmateate.
- Draw On Your Screen on lisand, mis tuleb kindlasti kasuks ettekannete tegemisel, kuid programmi kasutusala on kindlasti veelgi laiem. Nagu nimigi ütleb, lubab programm kergelt ning mitmeid klahvikombinatsioone kasutades ekraanile midagi joonistada.
- Clipboard Indicator on järjekordne elupäästja, mis hoiab meeles sinu eelnevaid kopeeritud tekste ning lubab neid uuesti kleepida. Ühtlasi saab privaatsuse huvides vanu kopeeringuid unustada.
- Icon Hider on aga kindel loetelu võitja! Miks? Mitmed eelnevalt nimetatud lisad on täielikult ligipääsetavad ning kasutatavad klaviatuuri abil, küll aga tekitavad nad kõik oma ikooni ülemisele reale. Selline ikooniderohkus on silmale häiriv ning siin tulebki appi Icon Hider, mis aitab need ikoonid ära peita jättes samal ajal alles lisandite funktsionaalsuse. Näiteks saame peita Random Wallpaper ikooni, kuid taustapildid vahetuvad endiselt. Kõige parem on aga see, et programm lubab ka iseenda ikooni ära peita. Kui tekib aga soov siiski mõne peidetud programmi seadeid vaadata, siis on seda lihtne teha minnes Tweaks -> Extensions -> klikk soovitud lisandi hammasratta-ikoonil.
Appearance
Siin saame teha taaskord midagi, mida enamus operatsioonisüsteemid ei luba. Nimelt saame me muuta programmide, kursori, ikoonide, ja ka Docki ning ülemise riba välimust. Seda kõike tundub palju, kuid siinkohal asjad ei piirdu - kui ütleme, et saad muuta ikoonide välimust, siis peame silmas, et internetist on võimalik endale alla laadida kümneid erinevaid kujundusvariante. Endale meelepärase välimuse saavutamine ning erinevate teemavalikute vahel valimine on ilmselt üks aeganõudvamaid asju. Siin praktikumis piirdume aga esialgu näitamisega, kuidas erinevaid teemasid enda arvutisse saada ning kuidas neid peale panna. Kursuse jooksul on sul endal veel võimalus oma operatsioonisüsteemi vastavalt soovidele kujundada ning siis saad alati selle materjali juurde tagasi tulla.
Esmalt teeme endale selgeks vaadeldavad seaded:
- Applications teema muutmisel muutuvad erinevate programmide kasutajavaated. Näiteks on erinevatel teemadel erinev kujundus akna sulgemiseks või suuruse muutmiseks. Peamised erinevused tulevad aga värvikombinatsioonidest.
- Cursori teema muutmisel muutub ilmselgelt kursori välimus.
- '''Icons teema on seotud programmide ikoonidega ja ka Files programmis vaadeldavate kaustadega.
- Shelli teemat muutes muutub aga ülemise riba ning Docki (ehk vasakul/all/paremal asuv ikoonidega täidetud riba) välimus.
NB! Kui see valik on hallikas ja mitteaktiivne, siis mine uuesti Tweaks -> Extensions -> linnuke “User themes” taha ning sulge ja ava Tweaks uuesti. Kui sellest pole kasu, siis kindlasti aitab Sind meie hea sõber Google.
Vaatame nüüd lihtsaimat viisi teemade allalaadimiseks. Olgu öeldud, et tegutseda saab ka puhtalt käsurida kasutades, kuid hetkel kasutame veel kasutajaliideseid (käsureaga teeme tutvust järgmises praktikumis). Seetõttu saame ka enne teema allalaadimist parema ülevaate, milline valitud teema välja näeb.
1. Ava failihaldur ning navigeeri oma kodukausta (vasakul ribal olev "Home" kaust).
2. Seejärel vajuta ctrl + h. See kuvab sulle kodukaustas asuvad peidetud failid ja kaustad (nagu näed, siis peidetud failid algavad alati punktiga). Vaata, kas sa leiad kaustad nimedega .themes ja .icons.
3. Kui eelnimetatud kaustu sinu koduakustas ei ole, siis tuleb need ise sinna tekitada. Selleks tee paremklõps kodukaustas ning vali “New folder”. Nimeks pane “.themes”. Sarnaselt tekita ka teine kaust.
4. Edasi mine leheküljele https://www.gnome-look.org ning võid valida endale meelepärase teema. Esialgu aga proovime koos tõmmata alla “Candy icons” ikoonid (https://www.gnome-look.org/p/1305251/).
5. Antud leheküljel tuleb liikuda alammenüüsse “Files” ning DL tulbast ainsana kuvatav fail alla laadida. Kusjuures paljude teemade puhul leidub siin lehel mitmeid erinevaid variante, mis erinevad peamiselt värvivalikute poolest.
6. Kui antud fail on alla laetud, siis mine oma Downloads kausta ning paki allalaetud fail lahti kodukaustas asuvasse .icons kausta ( .icons kausta seetõttu, et laadisime alla ikoonide kujunduse, Theme’i allalaadimisel tuleb paigutada lahtipakitud sisu .theme-nimelisse kausta). Lahtipakkimiseks tee failil topeltklõps ning vali ülevalt paremalt "Extract". Avanenud aknas otsi üles kaust .icons ning ava see. Seejärel vajuta üleval paremal asuvat nuppu "Extract", et failid valitud kausta liigutada.
7. Seejärel sulge ja ava Tweaks ning nüüd peab Icons’i teemadevaliku rippmenüüs esinema ka Candy-icons nimeline valik.
Selles praktikumis rääkisime põhjalikult programmi Tweaks abil kohandavatest seadetest. Tegu on mugava kasutajaliidesega programmiga, kuid tegelikult saab kõiki neid seadeid muuta ka käsurida kasutades. Selline lähenemine on kindlasti keerulisem, kuid võib mingil hetkel vajalikuks osutuda - sul on õigus kohandada kõiki operatsioonisüsteemi kuuluvaid faile ning kui ssea tead, mida sa teed (või usaldad foorumipostitusi internetis), siis saab arvutit veelgi rohkem Sinu soovi järgi kohandada.
Vähemtähtsam pole Ubuntu enda seaded (Settings programm). Vaata ka seal ringi, et saaksid ülevaate, mida veel teha saab.
Praktilise osa harjutus:
1. Ava kas tekstiredaktor või LibreOffice Word ning kirjuta kirjalikud vastused antud faili.
2. Too välja 3 sinu jaoks kõige huvitavamat klahvikombinatsiooni, millega saab oma elu kergemaks teha. (Vaata eelmist praktikumi või otsi internetist ise midagi. Võib olla ka ise tehtud klahvikombinatsioon.)
3. Vaata veelkord üle Tweaks’i seaded ning kirjelda vähemalt kahte seadet, mida sa muutsid iseseisvalt (mitte praktikumi juhendi järgi).
4. Lae oma arvutisse lisad “Draw on your Screen”, “Screenshot Tool” ja “OpenWeather”.
5. Lae alla uus teema Nordic (https://www.pling.com/p/1267246). Järgi ikooniteema lisamise juhendit. Alammenüüst "Files" valides on mitu erinevat failivalikut - need on sarnase disaini kuid erineva värvikombinatsiooniga Nordic teemad. Lae alla näiteks fail Nordic-darker.tar.xz ning määra arvuti kasutama vastavat teemat. NB! Ära unusta, et nüüd tuleb pakitud faili sisu tõsta kausta .themes, mitte .icons.
6. Lõpuks tee ekraanitõmmis nii, et oleks näha Tweaks’ist, mis teemasid sinu arvuti kasutab, ülemisel ribal on näha ilmateadet ning teise kahe lisa allalaadimisel tekkinud ikooni ning joonistamislisa abil on tõmmatud kolm erivärvilist joont (vihje värvide vahetamiseks: joonistamise ajal vajutades ctrl + f1 avaneb põhjalik juhend). Ekraanile joonistamise funktsiooni saad käivitada ning sulgeda klahvikombinatsiooniga "super + alt + d". Joonistamise funktsiooni kasutusjuhendit näed klahvikombinatsiooni "ctrl + f1" abil. Kasutajajuhendis alla kerides on ka näidatud viise, kuidas teha ekraanitõmmiseid.
Saada tulemus kursuse juhendajale või näita lahendusi tunnis.
<- eelmine peatükk
järgmine peatükk ->