9. Abstraktse süntaksipuu loomine
Sellel nädalal tegeleme eelkõige abstraktse süntakspuu loomisega. Eelmises kodutöös huvitas meid vaid see, kas mingi sõne on AKTK programm, aga mitte selle osade omavahelised seosed ja struktuur, sh tehete prioriteedid ja assotsiatiivsused. Nüüd vaatame ja töötleme ka parsepuid, mille puhul see kõik on oluline. Eksami põhiosa koosneb ka sellisest ülesandes, kus tuleb etteantud keele kohta kirjutada grammatika ja implementeerida vastav teisendus, et sisendi põhjal luua abstraktse süntaksipuu (AST).
Kõigepealt võiks kodutööde põhjal tutvuda selle ülesanne lahendamise meetodiga. Esimene samm on meil juba tehtud: ANLTRi grammatika on meil juba olemas. Kuna meid aga eelmine nädal struktuur ei huvitanud, siis võib juhtuda, et sellel nädalal peate grammatikat muuta. (Võite ka kohe kasutada meie näidislahendust.) Grammatika põhjal loob ANTLR parserit, mis sisendi põhjal tagastab parsepuu. Meie eesmärk on nüüd seda puud töödelda ja selleks tutvume kõigepealt parsepuuga ja siis kordame ASTi mõistet.
- ANTLRi parsepuu läbimine on põhiasi, millest on vaja aru saada. Meie grammatika põhjal loob ANTLR parsepuu klasse ja nende läbimiseks meile juba tuttav Visitor. Kui grammatika on piisavalt lihtne, siis tegelikult saab otse parsepuu põhjal oma töö ära teha!
- AST klassidega saame paremini esitada programmi tähendust ja nende loomine on mõistlik, kui tahame edasi töödelda, näiteks teha tüübikontroll ja programmi optimeerimist.
Praktikum ja kodutöö on ettevalmistuseks ka eksami põhiosa jaoks, kus tuleb samuti puud töödelda. Eksami põhiosa on väiksem versioon selle ja eelmise nädala kodutööst. Me anname AST klasse ette. Need klassid on iga ülesanne jaoks erinevad, mistõttu tasub paar näidet ise läbi teha.