Materjalid koostas ja kursuse viib läbi
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi informaatika didaktika töörühm
< eelmine | 4. OSA sisukord | järgmine > |
4.3 Silmaring. Veebirakendused
Veebirakendus on tarkvara, mis töötab internetis ja mida saab kasutada veebibrauseri kaudu. See võib olla lihtne veebileht kui ka keerukam interaktiivne platvorm. Veebirakendused võimaldavad kasutajatel teha erinevaid asju internetis, nagu näiteks sirvida veebilehti, saata e-kirju, kasutada online-teenuseid, mängida mänge või täita veebipõhiseid vorme. Tavaliselt kasutatakse veebirakenduste loomisel tehnoloogiaid nagu HTML, CSS ja JavaScript.
HTML (ingl Hypertext Markup Language) on märgendikeel (ei ole programmeerimiskeel!), mille abil saab kirjeldada veebilehe struktuuri. Seda keelt kasutatakse selleks, et öelda veebibrauserile, kuidas kuvada erinevaid elemente nagu pealkirjad, pildid, lingid ja paragrahvid. See HTML-kood loob lihtsa veebilehe, mis sisaldab pealkirja (h1) "Tere!":
… <body> <h1>Tere!!</h1> </body> …
CSS (ingl Cascading Style Sheets) on keel, mida kasutatakse veebilehtede kujunduse ja välimuse määratlemiseks. Põhimõtteliselt aitab CSS teha veebilehe ilusamaks ja paremini kujundatuks. Mõtle sellele nagu riiete valimisele. HTML on nagu keha struktuur, mis ütleb, kus on pea, käed ja jalad. CSS on aga nagu riietumine – see määratleb, millised värvid, kujundused ja stiilid kehale peale pannakse. See CSS-kood määratleb stiili kahele HTML elemendile: <body> ja <h1>.
body { background-color: lightblue; } h1 { color: navy; }
JavaScript on programmeerimiskeel, mis aitab muuta veebilehed dünaamiliseks, võimaldades neil reageerida kasutaja tegevustele ilma lehte uuesti laadimata. Kui näed veebilehel libisevat bännerit või interaktiivset vormi, siis on suur tõenäosus, et selle taga on JavaScript.
Allikas: https://www.linkedin.com/pulse/fundamental-elements-web-development-html-css-anass-essadikine-byn7e/
Nende tehnoloogiate kasutamine on nähtav brauseris ja need sobivad tavalise veebilehe loomiseks, kuid veebirakenduse struktuur ei ole nii lihtne.
HTML, CSS ja JavaScript on mõeldud selleks, et teha veebirakenduse visuaalse osa, moodustades kliendi poole. Järgmisena tuleb serveripoolne loogika, mis on vastutav andmete töötlemise eest serveris. See võib hõlmata andmebaasiga suhtlemist, kasutajate autentimist ja teisi taustaülesandeid. Aluseks on andmebaas, kuhu salvestatakse andmed, mida veebirakendus kasutab. Seal võivad olla näiteks kasutajate andmed, tekstid, pildid jne. Andmebaas on nagu maja kelder, kus hoitakse kõike, mida vajad. Allpool on toodud lihtne illustratsioon sellest, kuidas veebirakendus töötab.
Veebirakenduste arendamine hõlmab sageli probleemide lahendamist ja loomingulist mõtlemist. Arendajad peavad leidma efektiivseid viise, kuidas lahendada tehnilisi väljakutseid ja kohandada oma lähenemist vastavalt erinevatele olukordadele, mis omakorda aitab tulevikus tööd leida ja karjääris edeneda.
ALLIKAD
- https://et.wikipedia.org/wiki/HTML
- https://et.wikipedia.org/wiki/CSS
- https://et.wikipedia.org/wiki/JavaScript
- https://www.linkedin.com/pulse/fundamental-elements-web-development-html-css-anass-essadikine-byn7e/
Materjali koostas Karolina Samasev. Kohendatud kursuse korraldajate poolt.
< eelmine | 4. OSA sisukord | järgmine > |