Materjalid koostas ja kursuse viib läbi
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi programmeerimise õpetamise töörühm
< eelmine | 7. OSA sisukord | järgmine > |
7.6 Maalähedane lugu VII
Rasmus jõi kohvi harva. Liisu ei olnud ka eriline kohvisõber, aga linnas oli ta ikka vahel latet või lihtsalt espressot joonud. Tegelikult oli neil kodus isegi masin, millega selliseid peeni jooke teha sai, aga seda kasutas pigem Liisu ema, kes ilma kohvita ennast “üldse inimesena ei tundnud” - madal vererõhk vist?
Maal tundus Liisule kuidagi kohatu Adalt mingeid erilisi kohviliike küsima hakata. Hommikul joodi kohvi küll, siis musta või piimaga. Kohvipulber oli ikka pakist võetud. Ada rääkis sellega seoses ühe loo 80-ndate aastate lõpust - ajast, kui need kõvad kohvipulbripakid alles hakkasid Eestisse jõudma. Polnud seda ilmaimet varem nähtud ja kuidas seda pakki siis lahti peaks saama. Selline tugev pakk - eks ikka kirvega. Ada mäletas, et nii olla naabritalus juhtunud. Rasmus selles väga kindel polnud, sest kuidagi kahtlaselt tundusid varasematest aegadest kõik piinlikud lood olema juhtunud pigem naabritel, aga kõik uhked lood pigem neil. Aga no mine võta nüüd enam kinni.
Kohvist oli Adal aga lugusid veel. Noored said teada, et raskematel aegadel oli kohvipulbrit segatud sigurijuure või isegi võilillejuure või tammetõru pulbriga. Liisu teadis rääkida, et sigur olla tervisele kasulik ja prantslased ning sakslased panevad seda ikka kohvile juurde. Inuliin pidi sees olema. See jutt Adale meeldis, tegelikult oli aianurgas sigur täitsa olemas ja võililli oli muidugi ka. Ada ütles veel, et varem müüdi (kui üldse müüdi) kohvi ikka ubadena - mingil ajal isegi roheliste ubadena. Kuidas siis ubadest või sigurijuurest jook sai?
Nüüd läks Ada tuppa ja võttis kapi otsast ühe kummalise kasti, millel oli vänt peal!
Kuskil sahtlis oli ka kohviube ja nüüd läkski lahti kohvi jahvatamine. Ikka ülevalt oad sisse ja kohviveski sahtlist jahvatatud pulber välja!
- VAHELEPÕIGE Ada, Liisbet ja Rasmus ei mõelnud muidugi sellele, et kohviveski abil saab selgitada programmeerimise alamprogrammi (funktsiooni) tööd. Argumentideks on kohvioad ja tulemuseks on kohvipulber. Seejuures ei pea jahvatamisel teadma, mis seal kohviveski sees täpselt toimub. Muidugi, kui tahta ise masinat ehitada, siis on vaja just täpselt teada, mis ja kuidas.
Endajahvatatud kohvist sai siis varsti ka jook valmis ja seda nautisid kõik - ikkagi isetehtud. No küll mitte isekasvatatud - siin olid Brasiilia tublid inimesed abiks olnud. Järgmiseks päevaks lubas aga Ada siguritki röstida, siis oleks nagu samba sammudesse oiget ja vasembat pandud.
< eelmine | 7. OSA sisukord | järgmine >| |