Institute of Computer Science
  1. Main page
  2. Programmeerimine lastele ja noortele
ET
Log in

Programmeerimine lastele ja noortele

  • PEALEHT
  • TUNNIKAVAD
  • HUVILAAGRID

Loomade tundmaõppimine ScratchJR rakenduse abil

Õppeaine ja -valdkond: mina ja keskkond
Klass, vanuse- või haridusaste: alusharidus
Tunni kestvus: 45 min
Tunni teema (sh alateemad): Loomade tundmaõppimine, maal elavad loomad Tase: Õpilased oskavad kasutada tahvelarvutit ja on eelnevalt tutvunud ScratchJR rakendusega

Autor: Taavi Duvin
Tunni eesmärgid: Näidata oma teadmisi talus elavate loomade kohta.
Milliseid üld- ja ainepädevusi (sh läbivad teemad) toetatakse: Õpilane tunneb talus elavaid loomi, teab kus nad elavad ja mida söövad. Oskab joonistada lihtsamaid pilte ja olemasolevaid endale sobilikuks kohendada
Mõisted: Talu, karjamaa, koppel, laut, küün, hobusetall
Õpilaste eelteadmised ja -oskused: Õpilased peaksid olema eelnevalt arutlenud talus elavate loomade kohta ning tutvuma eelnealt ScratchJR rakendusega
Eelnevalt vajalikud tegevused õpetajale ja õpilasele: vajalik on igale õpilasele tahvelarvuti ScratchJR rakendusega, soovitatavalt grupi suurus mitte üle 8 inimese. Õpetajale on vajalik võimalus näidata oma tahvelarvuti ekraanipilti suuremalt (telekas, projektor vms). Õpetaja võiks olla eelnevalt koostanud tutvustamiseks näidisprogrammi.
Tunniks vajalikud materjalid, vahendid, tarkvara ja veebiaadressid:

  • scratchJR tarkvara allalaadimine: https://www.scratchjr.org
  • scratchJR tarkvara erinevate osade selgitused (inglise keeles): https://www.scratchjr.org/learn/interface

Tunni käik:

  • Õpetaja tuletab meelde kiirelt meelde eelnevalt räägitud taluloomade tunni ~3 min
  • Õpetaja jagab õpilastele tahvelarvutid ja tuletab meelde ScratchJR rakenduse ~3 min
  • Arutlemine, milline taust võiks kõige paremini meie eesmärgile sobida (vt lisa 1) ~3 min
  • Õpetaja räägib, mis on ühist/erinevat küünil ja tallil ning mis loomad nende elavad ~2 min
  • Õpetaja näitab kuidas joonistada jänese-/kanapuur (vt lisa 2). Arutelu, millised loomad elavad puurides ja miks. ~2 min
  • Õpetaja räägib, et alati ei pea kõike ise joonistama vaid saab kasutada ka olemasolevaid pilte ja näitab, kuidas joonistada laut (vt lisa 3). Arutelu millised loomad elavad puurides ja miks. ~2 min
  • Õpetaja palub õpilastel lisada oma programmi ühte nurka võimalikult palju loomi. Iga loom peab sellele puudutades liikuma oma elukohta. ~2 min
  • Õpetaja kontrollib, kas kõik loomad liiguvad sinna kuhu peavad.~2 min
  • Lisana võivad õpilased koostada programmi, kus õige loom tuleb oma elukoha juurde lohistada, misjärel loom teeb nt häält või “kaob oma pessa”

PDF kujul tunnikava on alla laetav siit: tunnikava_loomade tundmaoppimine.pdf \\

  • Institute of Computer Science
  • Faculty of Science and Technology
  • University of Tartu
In case of technical problems or questions write to:

Contact the course organizers with the organizational and course content questions.
The proprietary copyrights of educational materials belong to the University of Tartu. The use of educational materials is permitted for the purposes and under the conditions provided for in the copyright law for the free use of a work. When using educational materials, the user is obligated to give credit to the author of the educational materials.
The use of educational materials for other purposes is allowed only with the prior written consent of the University of Tartu.
Terms of use for the Courses environment