Privaatsus ja andmekaitse - eetilised, õiguslikud ja IT aspektid (6EAP)
Aine on andmeteaduse õppekaval kohustuslikus alusmoodulis. Siit leiate info ÕIS-is.
KORRALDUSLIK INFO
- 2024. aasta kevadel viib ainet läbi külalisõppejõud Eneken Tikk, Dr.iur. Tegemist on aine uue, oluliselt täiendatud versiooniga, mistõttu ainekavas võib ette tulla teemade järjekorra muutusi. Info Courses platvormil täieneb kevadsemestril jooksvalt.
- Seminarid ja loengud toimuvad N 14.15-15.45 peamiselt veebis: (Link ilmub siis kui sisse logite)
- Osa loengutest ei toimu kontaktloengutena - õppejõud salvestab vastavad loengud ja jagab lingi, millelt saab materjaliga tutvuda. Loengud tuleb läbi töötada määratud tähtajaks (enamasti seminariks, milles vastavat teemat käsitletakse).
- Auditooriumis toimuvad seminarid (jälgige infot):
*15.02.2024 (Sissejuhatus ainesse, Delta auditoorium 1007)
*21.03.2024 (Infovabadus. Andmemäärus, Andmehalduse määrus, Avaandmete direktiiv, Delta auditoorium 1021)
*25.04.2024 Delta auditoorium 1019
*30.05.2024 Delta auditoorium 1019
- Tekkinud küsimustele vastan/teemasid kommenteerin ka külgribalt leitavas teadete kaustas. Hetkelt leiate sealt kommentaarid järgmistele tekkinud küsimustele:
Aine esimesed versioonid on välja töötatud Helen Eenmaa poolt. Eelmiste aastate materjalid leiate Moodle otselingilt.
HINDAMINE
- Regulatsiooni võrdlev analüüs (20% lõpphindest) Uurimistöö on individuaalne töö, milles üliõpilane valib ühe seminariteema või alateema ning võrdleb EL lähenemist ühe mitte-EL riigi või organisatsiooni omaga. Selle ülesande käigus arendab üliõpilane oma oskust selgitada regulatsiooni konteksti, lähtekohti ja regulatiivsete instrumentide (potentsiaalset) valikut erinevates jurisdiktsioonides. Uurimistöö maht on 1200-1400 sõna (maht ei sisalda viidatud materjalide loetelu). Teema valik tuleb fikseerida selles dokumendis hiljemalt 29.02.2024. Teema valikuga seonduvate küsimustega võite enne tähtaja möödumist küsida e-kirja teel (eneken.tikk@ut.ee) nõu õppejõult. Õppejõud ei soovita teemasid, kuid aitab valitud või kaalutavat teemat paremini mõista või avada. Uurimistöö tuleb esitada lõplikult hiljemalt 25.05.2024, kuid õppejõud võib nõuda töö põhiseisukohtade ettevalmistamist ja tutvustamist seminaris, milles vastavat teemat käsitletakse. Töö esitatakse Moodle'i kaudu JA üliõpilane teeb töö põhjal sisendi konspekti.
Kuidas hindan?
- Küsimusepüstitus (kuivõrd õnnestunud on võrdlus selles osas, et erisused ja/või sarnasused on selgelt jälgitavad ja arusaadavad) – teema ise ei ole küsimus, st teemat ei anna võrrelda, mida selgem on võrdluseks valitud küsimus, seda selgem ka lõpptulemus. 1 ainult teema, pealiskaudne käsitlus)-5 (konkreetne ja võrdluseks hästi sobiv probleem)
- Kui selge on võrdlusbaas (kas asjad, mida olete reaalselt võrrelnud, vastavad küsimusele) (nt teema on AI, küsimus on millal ja miks on Hiina ja EL seda reguleerinud, seega on olulised regulatsiooni põhjused ja ajakava, mitte õigusaktide sisu võrdlus, mis sobiks mõne teise küsimusega) 1 (suur ebakõla küsimuse ja võrdlusbaasi vahel – 5 (kooskõlas)
- Materjali põhjalikkus (minimaalselt kaks võrreldavat teksti, parema hinde saab, kui läbi on töötatud ka toetavat materjali (kontekst, tõlgendused, erinevad käsitlused jm) - see võib teemade kaupa veidierineda, nt mida uudsem teema või keerulisem jurisdiktsioon/keel, seda vähem on eeldatav, et selle kohta on palju materjali. Kui materjali on palju, on oluline, et seda oleks arvestatud ning tehtud põhjendatud valik. 1-5
- Viidete olemasolu 2/1/0
- Konspekti sisestamine (1/0)
- Töö enda vormistus (eeldan, et konspekti esitate vaid lühikokkuvõtte/olulisemad punktid) 0 (lisaks konspektile vormistamata (mis eeldab, et konspekti sisestatu on piisavalt põhjalik) – 2 korrektne ja selge vormistus, millest nähtub kõik ülaltoodu.
- Muud seminari- ja kodutööd (40% lõpphindest) Seminaride ettevalmistamiseks ja loengutes ning seminarides käsitletu omandamiseks saavad üliõpilased individuaalselt ja/või grupis sooritatavaid ülesandeid, mis tuleb esitada tähtajaks. Kodu- ja seminaritööde abil kinnistatakse omandatud teadmisi ja seostatakse andmekaitse õiguslikke aspekte päevakajaliste teemade ning õpitava erialaga. Tüüpiliselt on tegu lühidat vastust, arutelu ja/või esitlust eeldavate ülesannetega, mis sooritatakse kas seminari ajal või määratud ajaks enne või pärast seminari. Tööd hinnatakse, kuid tagasiside antakse üldistatult (nt kommenteerides võimalikke lahendus- või arutluskäike või õigeid vastuseid, tüüpvigu).
- Lõputöö (suuline ja kirjalik kombineeritud) (40% lõpphindest) Lõputöö on andmeanalüüsil põhinev käsitlus andmekaitseõigusest – regulatsioonist, selle efektiivsusest, mõjudest, võimalikest tulevikuprobleemidest, õiguslike/eetiliste küsimuste/probleemide lahendamise võimalikkusest andmeteaduse abil või muul viisil loengutes ja seminarides omandatut rakendades. Teema valik on vaba ning see võib lähtuda üliõpilase huvist, teadustöö teemast vmt – oluline on, et üliõpilane oskab läheneda kursuse käigus omandatule läbi õpitava eriala. Analüüsi tulemused esitatakse ettekandena, põhiteesid, arutluskäik ning tulemusi toetav materjal lisatakse ettekandele kirjalikult ning toetatakse viidetega (põhjalik essee või konspekt ei ole vajalik). Ettekanded salvestatakse ning nende arutelu toimub aine kahes viimases seminaris. Ettekande võib esitada infograafikuna, info visualiseerimine on soovitatav. Lõputöö võib soovi korral teha kuni 4-liikmelistes gruppides. Teemad saate registreerida siin. Töö tuleb esitada Moodle'i kaudu hiljemalt 25.05.2024. Ettekanded toimuvad 30.05 kas loengus või erikokkuleppel videotena.
Esitlus: 5 minutit (avaslaid ja max 3 sisuslaidi) + Q&A (2-3 min), ettekande teeb autor/rühma korral üks rühma liige. Ettekande aluseks olevad materjalid (vt sisu kohta ülal) salvestatakse Moodle'i kausta hiljemalt 25.05 (kui pole kokku lepitud teist kuupäeva).
Kuidas hindan?
- idee ise, st suutlikkus leida tabavaid ja selgeid seoseid õiguse (selle teemade, konkreetsete regulatsioonide, probleemide jm) ning andmeteaduse vahel - loeb aine raames käsitletu kasutamise põhjalikkus ja/või ulatus sõltuvalt projektist ja teemast (1: seos nõrk või äärmiselt lihtsakoeline -10: seos veenev ja uudne)
- sisuline põhjalikkus (kuidas seosed on avatud, kas on leitud piisavad andmed, kui põhjalik on käsitlus) (1: väga pinnapealne nii andmete kui analüüsi osas -10: põhjalik andmestik, süntees, analüüs)
- visuaali tabavus ja põhjalikkus - töö maht on 40 tundi inimese kohta, rühma puhul veidi vähem iga liikme kohta, kuid seda veenvam ja nüsansirikkam peaks olema lõpptulemus (1-10)
- vormistus ja esitlus (selgus, konkreetsus, korrektsus, sh küsimustele vastamine (1-10).
- Boonustööd (kuni 15 lisapunkti). Kui teil on jäänud mõned seminaritööd tegemata või kodutööd esitamata või soovite kindlustada head hinnet või lihtsalt on huvi ja aega, võite teha boonustöid. Need on hinnatavad tööd, st saada võib kuni N punkti, kõigile töödele esitan individuaalse tagasiside. Boonusülesanded on kodutööde kaustas.
---
Selleks, et näha kogu infot, tuleks sisse logida TÜ kasutajatunnusega (paremal üleval)