Materjalid koostas ja kursuse viib läbi
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi informaatika didaktika töörühm
< eelmine | 7. OSA sisukord | järgmine > |
7.5 Kontrollülesanne VII
Laeva teekond
Taust
Sõlm on mõõtühik, mida merenduses kasutatakse laevade ja näiteks tuule kiiruse mõõtmisel. Kui laev liigub kiirusega üks sõlm, siis läbib ta tunnis ühe meremiili (1852 meetrit). Nimetus tuleb sellest, et aegu tagasi mõõdetigi kiirust teatud moel sõlmede loendamisega. Kui on teada kiirus sõlmedes, siis saab arvutada laeva teekonna ööpäevas näiteks selle valemi abil:
teekond (kilomeetrites) = kiirus (sõlmedes) * 1852 / 1000 * 24
Ülesandes nõuame lihtsuse mõttes teekonna ümardamist täisarvuni.
Ülesanne
Defineerige funktsioon nimega laeva_teekond, mis võtab argumendiks laeva kiiruse sõlmedes ning arvutab eeltoodud valemi järgi laeva teekonna ööpäevas (kilomeetrites) ja tagastab selle. Teekonna pikkus peab olema ümardatud täisarvuni. Ümardada tuleb juba funktsiooni sees ehk funktsiooni laeva_teekond poolt tagastatud väärtus peab juba olema ümardatud. Ümardamiseks saab kasutada funktsiooni round. Näiteks round(arv) ümardab muutuja arv väärtuse täisarvuni.
Rakendage loodud funktsiooni programmis, kus kasutaja käest küsitakse laeva kiirus sõlmedes ja seejärel väljastatakse ekraanile laeva teekond ööpäevas kilomeetrites.
- Kasutaja sisestatud sõne täisarvuks teisendamiseks saab kasutada funktsiooni int.
- Oluline on, et teekonna arvutamise funktsioon ise ei küsiks kasutajalt kiirust ja see funktsioon ise ka ei väljastaks tulemust ekraanile. Need tegevused tehakse programmis väljaspool funktsiooni.
NB! Funktsiooni nimi peab olema täpselt see, mis on ülesandes ette antud, vastasel juhul loeb automaatkontroll lahenduse valeks.
Näide programmi tööst:
Kontrollülesannete lahendused esitatakse Moodle'is.
Kui olete juba hulk aega proovinud ülesannet iseseisvalt lahendada ja see ikka ei õnnestu, siis võib-olla saate abi murelahendajalt
. Püütud on tüüpilisemaid probleemseid kohti selgitada ja anda vihjeid.
Ülesande lahendamisel võib abiks olla järgmine video
< eelmine | 7. OSA sisukord | järgmine > |