Materjalid koostas ja kursuse viib läbi
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi programmeerimise õpetamise töörühm
Kontrollitud oludes arvestustöö
Arvestustöö Tartu Ülikooli tulevastele ja praegustele üliõpilastele
Tartu Ülikooli tulevased ja praegused üliõpilased, kes soovivad oma õpingutes arvesse minevaid ainepunkte saada, peavad tegema kontrollitud oludes arvestustöö. (Ka teiste kõrgkoolide üliõpilased võivad osaleda.)
Arvestustöö toimub kaugarvestustööna. Arvestustööle pääsemiseks peavad olema arvestatud nõutud ülesanded ja nädalatestid.
Arvestustöö toimub 17. detsembril kell 12.00. Registreerimislink on https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSepvI18MsMCbWuu4-KwC4lp9HT9PvQCF1hT3DbnO5M0pvFkCA/viewform
Arvestustöö tehakse internetiühendusega arvutil. Arvestustöö tegija peab olema ruumis üksinda. Kasutada võib ainult ühte arvutit. Samuti on keelatud muude nutiseadmete kasutamine.
FORMAAT
Arvestustöö alguses luuakse videoside arvestustustöö tegija arvuti ja kursuse korraldajate vahel (nt Zoom-keskkonnas).
Samuti korraldatakse arvutiekraani reaalajas jälgimine või sealse tegevuse salvestamine kogu arvestustöö aja. Tehnilised juhendid on Moodle’is.
Arvestustöö ülesannete lahendamine on individuaalne. Igasugune vahetu või kaudne suhtlemine teiste inimestega on rangelt keelatud. Suhtlemise (sh mahakirjutamise või oma töö/programmi mahakirjutamiseks andmise) korral on arvestustöö hinne negatiivne. Oma tööd ei tohi teistele kättesaadavaks teha enne arvestustöö täielikku lõppemist (120 minutit pärast algust).
Enne arvestustööd tuleb kinnitada, et töö tehakse ausalt ning ollakse teadlik, et lisaks töödele analüüsitakse logifaile, ekraanisalvestisi ja muid andmeid ning vajadusel ollakse valmis lisaküsimustele vastama intervjuu vormis.
Arvestustöö koosneb Moodle’i testist ja arvutiosast. Kokku on aega 120 minutit.
Moodle’i testi lahendamisel võib olla avatud vaid testiaken. Materjale kasutada ei tohi.
Moodle’i testi lahenduse esitamise aja otsustab kursuslane (soovitatav lahendusaeg on 20-25 minutit). Maksimaalne lahendusaeg 30 minutit. Pärast testi lahenduse esitamist tuleb esitada ka esimene ekraani tegevuse salvestis. Testi saab teha ainult üks kord.
Moodle’i testi näidisküsimused https://moodle.ut.ee/mod/quiz/view.php?id=1100769.
Arvutiosa ülesanded lahendatakse
- pärast Moodle’i testi lahenduse esitamist;
- kasutades programmeerimiskeskkonda Thonny;
- vajadusel materjale (nt kursuse materjalid, enda varasemad tööd, Google...) kasutades;
- kellegagi mistahes moel suhtlemata.
Esitatav programm peab töötama ja tegema seda, mis ette nähtud. Programm peab vastama ülesandes kirjeldatud nõuetele (sisaldama vajalikke funktsioone jne). Programm peab käivituma ja ei tohi näidata veateateid.
Lahendusprogramm, Thonny logifailid ja ekraani tegevuse salvestis esitatakse Moodle’is (automaatkontrolli ei ole). Ilma logifaili ja ekraani tegevuse salvestuseta arvestustööd ei kontrollita.
Arvutiosa ülesanne on analoogiline kontrollülesandega 8.1a. Arvutiosa näidisülesanne https://web.htk.tlu.ee/digitaru/programmeerimine/chapter/ulesanne-saja-aakri-mets/
ARVESTUSTÖÖ ROLL ÕPPEASUTUSTES
Kursuse arvestamine/mittearvestamine tavaõppes on iga õppeasutuse otsustada.
Tartu Ülikooli 2023. aasta vastuvõtueeskiri sätestab informaatika bakalaureuseõppesse eritingimustel vastuvõtu, kui arvestustöö tulemus on positiivne, ehk testi ja arvutiosa tulemuste keskmine on vähemalt 90% (tingimusel, et laia matemaatika riigieksami tulemus on vähemalt 55 punkti või kitsa matemaatika riigieksami tulemus vähemalt 71 punkti), https://ut.ee/et/oppekavad/informaatika
Kas arvestustöö järgmistel aastatel sisseastumisel arvesse läheb, ei ole praegu teada. Vastuvõtueeskirja korrigeeritakse igal aastal.
Tartu Ülikooli üliõpilased, kes edukalt läbivad e-kursuse ja sooritavad kontrollitud oludes arvestustöö, saavad arvestatud aine MTAT.03.236 Programmeerimise alused (3 EAP).