Creative Commons 4.0 CC-BY litsents
1. tund. Sissejuhatus. Multimeedia. Õpimapi koostamine
Õpitulemused kooliastme lõpetamisel
Tunni läbimisel:
- oskan iseloomustada erinevaid multimeedia liike, kasutusala ja tähtsust
- tunnen enda kui autori kohustusi ja õigusi, sealhulgas ohte
- oskan otsida erinevaid kasutuslubadega multimeedia liike
Teemad:
- Erinevad multimeedia liigid: pilt, heli, video
- Autoriõigus ja Creative Commons
- Õpimapi koostamine
Mõisted: Multimeedia, pilt, heli, video, animatsioon, autoriõigus, Creative Commons, Creative Commons litsentsid, õpimapp
Multimeedia
Sõna multimeedia kõlab Sinu jaoks kindlasti esialgu tundmatuna, kuid samas võib olla seal Sinu jaoks ka midagi tuttavat. Kindlasti oled sa kuulnud sõna meedia, mida kasutatakse erinevate infokandjate ühisnimetusena. Meedia alla kuuluvad näiteks, ajalehed, ajakirjad, telesaated, pilt, heli, video, tekst jne. Aga mille poolest erineb siis multimeedia lihtsalt meediast? Sõna esimene pool multi, viitab sellele, et tegemist on paljude erinevate asjadega. Kindlasti tead Sa, mis on multinektar - paljudest erinevates puuviljadest tehtud mahl. Samamoodi on ka multimeediaga - see on paljude erinevate meediate kasutamine ühe korraga, näiteks teksti, pildi, heli ja video korraga kasutamine arvutis, telefonis, teatris, kinos või mujal. Multimeediat salvestatakse, mängitakse ja esitletakse läbi töötlusseadmete, nagu arvuti, nutitelefonid või teised elektroonikaseadmed. Digiõpiku järgnevates tundides käsitlemegi me nelja erinevat multimeedia osa salvestamist, esitlemist ja töötlemist. Meie multimeediaks on: pilt, ruumiline pilt, heli ja video.
Vaata slaide ja saad teada, millistes erinevates valdkondades multimeediat kasutatakse.
Kuna edasistes tundides hakkad Sa ise looma erinevaid multimeedia liike ning kindlasti ka kasutad internetis leiduvat multimeediat, siis peaksid sa olema kursis sellega, millised on Sinu õigused multimeedia autorina ja kuidas internetist leitavat multimeediat kasutada.
Autoriõigus.
Mis on Creative Commons, kuidas see on seotud autoriõigusega ja milleks seda kasutatakse, saad teada järgmisest videost:
Lahenda video põhjal järgmised ülesanded:
Kust aga leiab Creative Commonsi litsentsidega multimeediat? Tavapärast Google’i otsingut tehes ei ole kõik otsingutulemused Creative Commonsi litsentsidega kaitstud. Seega võib tavaotsingust saadud materjali kasutamine avalikult olla ebaseaduslik. Kui Sul on tarvis otsida näiteks multimeediat, mida avalikult kasutada, siis kasuta otsimiseks lehekülge https://search.creativecommons.org . Avanenud otsinguakna ülemisse lahtrisse saad kirjutada otsisõna ning altpoolt valida multimeedia liigi, mida otsid, näiteks pilt (image), video (video), muusika (music) jne. Ühtlasi on seal võimalik valida ka erinevaid lehekülgi, kust ta oma otsinguid teeb.
Õpimapi koostamine.
Edasistes tundides hakkame, nagu juba öeldud, tegelema erinevate multimeedia liikide loomise, töötlemise ja salvestamisega. Selleks, et Sinu tehtud tööd ei läheks kaduma ning ka kaaslastel oleks võimalik näha, mida Sa oled tundides teinud, salvestame edasised tööd õpimappi. Kuna aga tegemist on informaatika tundidega, siis koostame omale virtuaalse õpimapi. Selleks on hea kasutada internetipõhist kodulehtede tegemise keskkonda. Üks variantidest on näiteks . Keskkonda õpimapi loomiseks läbi järgmised sammud:
- Kasutajakonto tegemiseks vali paremalt ülemisest nurgast nupp Sign Up. Konto tegemiseks saad kasutada oma olemasolevat Facebooki või Google konto (gmaili) kontot - saad sisse logida nende keskkondade kasutajanimede ja paroolidega
- Kui Sul puuduvad eelmises punktis mainitud kontod või ei soovi sa neid konto loomiseks kasutada, on Sul võimalik konto luua ka käsitsi. Sellisel juhul peab Sul siiski olema e-maili aadress ning lisaks peaksid mõtlema omale ka konto parooli.
- Kui oled konto loomisega hakkama saanud, siis loobu kõigist keskkonna pakkumistest, valides Not now.
- Edasi saad Sa valida oma õpimapi/kodulehe teema, ehk välimuse, milline Sinu õpimapp välja nägema hakkab. Soovi korral saab seda ka hiljem muuta.
- Teema valitud, siis edasi saad hakata seda oma soovide järgi kujundama, valides paremalt ülevalt nurgast nupu Start Editing.
- Edasi pead valima oma lehe aadressi osa. Weeblys tehtud lehtede aadressid on tavaliselt kujul sinuvalitudnimi.weebly.com. Sellise aadressi kasutamine on tasuta. Pane tähele, et internetiaadressides ei soovitata täpitähti kasutada. Asenda täpitähed ilma täppideta tähtedega.
- Edasi avaneb aken, kus on näha Sinu valitud kujundus. See avaneb vaikimisi olemasolevate piltide ja tekstidega. Kõike neid saad muuta nendele klõpsates. Erinevate tekstikastide, pealkirjad, piltide jms lisamiseks saad kasutada ekraani vasakus servas olevat tumedat riba, kus on kõik tööriistad olemas. Et neid oma õpimapis kasutada, tiri nad lihtsalt oma kodulehele sobivasse kohta.
- Kui oled oma õpimapi teinud omale sobivaks, lisanud erinevaid tunnitöid, siis selle avalikuks tegemiseks vajuta paremal üleval nurgas olevat sinist Publish nuppu. Pärast vajutamist soovib ta Sinu õpimapi aadressi kinnitust ning edasi pead oma konto aktiveerima. Selleks lisa lahtritesse riik ja oma telefoni number. Mõne aja pärast tuleb Sulle sõnumina neljakohaline kood, mille pead vastavasse lahtrisse sisestama.
Koodiga tuleb konto aktiveerida vaid esimesel korral. Edaspidi piisab muudatuste aktiveerimiseks vaid Publish nupule vajutamisest.
Iseseisvad ülesanded:
- Otsi internetist üks pilt, video ja heliklipp, mis on kaitstud Creative Commonsi litsentsiga. Kasuta selleks Creative Commonsi litsentsiga multimeedia otsingut aadressil: https://search.creativecommons.org
- Lisa leitud objektid koos viidetega oma õpimappi.
- Lisa pealkirjana juurde ka kuupäev ja tunni teema.
Mõisted koos seletustega:
Multimeedia - paljude erinevate meediate kasutamine ühe korraga, näiteks teksti, pildi, heli ja video korraga kasutamine arvutis, telefonis, teatris, kinos või mujal
Pilt - tehiskujutis, millegi visuaalne, harilikult kahemõõtmeline taasesitus
Heli - heli ehk hääl ehk kõik see, mida kõrvaga kuuleme
Video - videokaamera, digikaamera või veebikaameraga tehtud salvestis, näiteks koduvideo, muusikavideo, õppevideo
Animatsioon - liikumisillusioon, mis on loodud piltide järjestikuse esitamisega
Autoriõigus - annab autorile õiguse ise otsustada oma loomingu üle
Creative Commons - mittetulundusühing, mis tegutseb eesmärgiga suurendada vabalt jagatavate ja kasutatavate loometeoste hulka
Creative Commons litsentsid - litsentsid ehk load, mis võimaldavad teose autoril osast oma õigusest loobuda selleks, et avaldatud teose edasine kasutamine oleks lihtsam
Õpimapp - iseseisev töö, mis tekib jooksvalt tundides