Arvutiteaduse instituut
  1. Kursused
  2. 2019/20 kevad
  3. Infoturve (MTAT.07.028)
EN
Logi sisse

Infoturve 2019/20 kevad

  • Pealeht
  • Loengud ja praktikumid
  • Kodutööd ja reeglid
  • Eksam
  • Uudised
  • Viited

Sissejuhatus

Infoturve

Infoturve tegeleb andmete ja infosüsteemide kaitsmisega. Infoturve abil luuakse reeglid nende kasutamiseks, juurdepääsuks ja modifitseerimiseks. Infoturbes on kesksel kohal järgnevad mõisted: käideldavus, konfidentsiaalsus, terviklus. Infoturve peab tagama andmete käideldavuse, konfidentsiaalsuse ja tervikluse.

Käideldavus (Availability) - “Andmete käideldavus on eelnevalt kokkulepitud vajalikul/nõutaval tööajal kasutamiskõlblike andmete õigeaegne ja hõlbus kättesaadavus (st vajalikul/nõutaval ajahetkel ja vajaliku/nõutava aja jooksul) selleks volitatud tarbijaile (isikutele või tehnilistele vahenditele).” (allikas: ISKE rakendusjuhend, 2017).
Näiteks peavad olulised riiklikud veebiteenused toimima ilma katkestusteta. Samuti peavad suured serveripargid omama stabiilset internetiühendust ja generaatoreid, mis tagaksid vajaliku energia ka elektrikatkestuse vältel.

Konfidentsiaalsus (Confidentiality) - info ja andmete omadus, mis takistab kolmandatel osapoolte juurdepääsu. Juurdepääs andmetele või infole on ainult volitatud inimestel. Näiteks on oluline, et finantsandmed ja terviseandmed ei lekiks ning seetõttu tuleb neid andmeid kaitsa ning piirata neile juurdepääsu.

Terviklus (Integrity) - omadus, mis tagab selle, et andmed on õiged, täielikud ja autentsed. Lisaks võib terviklusest tuleneda salgamatus, mis kaitseb selle eest, et näiteks toimingus osaleja eitab toimingus osalemist. Näiteks on vaja tagada, et keegi ei saaks digiallkirjastatud lepingu sisu muuta nii, et seda ei oleks võimalik tuvastada. Samas ei saa lepingu digiallkirjastanud isik salata maha lepingu sõlmimist.

  • Arvutiteaduse instituut
  • Loodus- ja täppisteaduste valdkond
  • Tartu Ülikool
Tehniliste probleemide või küsimuste korral kirjuta:

Kursuse sisu ja korralduslike küsimustega pöörduge kursuse korraldajate poole.
Õppematerjalide varalised autoriõigused kuuluvad Tartu Ülikoolile. Õppematerjalide kasutamine on lubatud autoriõiguse seaduses ettenähtud teose vaba kasutamise eesmärkidel ja tingimustel. Õppematerjalide kasutamisel on kasutaja kohustatud viitama õppematerjalide autorile.
Õppematerjalide kasutamine muudel eesmärkidel on lubatud ainult Tartu Ülikooli eelneval kirjalikul nõusolekul.
Courses’i keskkonna kasutustingimused