Skriptideta toimiv põhifunktsionaalsus
Veebilehitseja skriptimine on üks lihtsamaid viise lisada veebilehele dünaamikat ja reaktsioone kasutaja tegevusele. Skriptimine võimaldab ka kokku hoida edastatavat andmemahtu ja kohandada andmete esitust vastavalt klientrakendusele. Sellegipoolest ei tohiks ükski veebirakendus olla sõltuv klientrakenduse poolsest skriptimisest. Peamised ohud liigse skriptidele toetumise juures on:
- kasutaja võib veebilehitsejas või veebilehel välja lülitada skriptide käivitamise (nt. turvalisuse (vt. Internet Explorer unsafe zone) või arvuti jõudluse kasvatamiseks)
- skriptis esinenud viga põhjustab üldjuhul skriptide käivitamise peatamise veebilehel (nt. kui veebilehitseja javascripti või ECMAscripti tõlgendus erineb teiste veebilehitsejate omast)
- klientrakendus võib skriptimist mitte toetada (nt. veebiotsingumootorite robotid)
- klientrakendus võib mitte toetada teie kasutatavat skriptimiskeelt või skriptimiskeele mitteõhilduvat versiooni
Selles aines punkti saamiseks tuleb tagada, et teie rakenduse põhifunktsionaalsus (st. kõik, mis ei ole mugavusfunktsionaalsus) töötab ka ilma kliendipoolsete skriptide toeta (käitumine võib erineda skriptide toe korral käitumisest).
See tähendab, et rakenduses peab saama teostada kõiki kõigi kasutajarollide tegevusi, mis on vajalikud rakenduse põhieesmärgiliste andmete muutmiseks ja lugemiseks, ilma skriptide toeta. Ehk siis põhifunktsionaalsus katab ära kõik selle, mis on hädavajalik kasutajale olenemata tema rollist (sh. rolli sisenemine). Mugavusfunktsionaalsus on funtsionaalsus, mis teeb rakenduse kasutamise mugavamaks kuid ei ole rakenduse kasutamiseks hädavajalik. Näiteid mugavusfunktsionaalsusest:
- lehel olevate leondite sorteerimine
- lehe sektsioonide peitmine ja avamine
- data push
- vaadake ka disainimustreid loenguslaididelt
Viiteid
Vaadake ka AJAX punkti kirjeldust.
Soovitatud raamat: [http://www.amazon.com/JavaScript-Good-Parts-Douglas-Crockford/dp/0596517742|JavaScript: The Good Parts]] (võimalik laenutada ka kooli raamatukogust)