Herbaarium

Probleem: Botaanik Kalle Karusmari on aastaid kogunud huvitavaid taimi. Tema herbaarium on kasvanud üsna suureks ning selle käsitsi haldamine on muutunud keeruliseks. Kalle tahab saada andmebaasi herbaariumi kohta, mis aitaks tal kiiremini vajaliku eksemplari üles leida ning lubaks teha ka statistikat herbaariumi sisu kohta.

Kirjeldus: Herbaarium koosneb erinevatest herbaarlehtedest. Igale lehele on kleebitud mingi taim ning lisatud oluline informatsioon selle eksemplari kohta – herbaarlehe number, eksemplari liik eesti ja ladina, liigi autor, leiukoht maakonna täpsusega (näiteks Tartumaa), leiukoht vabatekstina (männimetsas liivasel nõlvakul, sooserval puude vahel, vms) ning muud kommentaarid antud eksemplari kohta. Kuna Kalle kogus on ka eksemplare, mis tema sõbrad on talle andnud, on herbaarlehele kantud ka taime koguja nimi ja liigi määraja nimi, lisaks ka veel kogumise ja määramise kuupäevad.

Herbaarlehed asuvad mitmes toas eri riiulites. Riiulid on jagatud lahtriteks ning unikaalselt nummerdatud, igasse lahtrisse mahub umbes 20 herbaarlehte. Praegu on Kallel üsna raske üles leida näiteks kõiki ühe liigi esindajaid, aga ta loodab, et andmebaasi kasutuselevõtuga muutub see kergemaks.

Kasutajad: Andmebaasi kasutajateks oleksid Kalle ja tema sõbrad ja töökaaslased. Põhiline eesmärk oleks erinevate eksemplaride kiire ülesleidmine ning statistika korjamine. Näiteks tahab Kalle sõber Peetrile näidata seda põnevat külmamailast, mille ta eelmisel aastal Hiiumaalt leidis. Või siis tunneb ta huvi selle vastu, mitu võilille 1978-l aastal korjati, kui palju käokingi Ida-Virumaalt leitud on või palju erinevaid liike Tartumaal kogutud on.

edit